Ödül Almak İçin Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyonu belirli bir konuda, fikir ve düşüncelerimizin bazı kurallar çerçevesinde anlatılması şeklinde açıklayabiliriz. Katılacağımız yarışmanın konusuna göre önce sağlam bir başlığımızın olması gerekir. Başlıkta tüm metni kapsayacak kadar can alıcı bir izlenim olmalıdır. Sonrasında giriş kısmıyla başlığımızın ve metnin ana hatlarını sunmalıyız.

Anlatmak istediğimiz düşüncelerin temelini attıktan sonra esas meselemize gelişme bölümünde yeni bir paragraf açmalıyız. Şiir gibi her kelimemize ayrı özen göstermek zorundayız. Asıl anlatmak istediğimiz konuları gelişme bölümü içerisinde akıcı ve içten bir şekilde anlatmalıyız. Yazımız aynı şeyleri döndürüp dolaştıran değil okuyucuyu alıp meselenin merkezine götüren bir yazı olmalıdır.

Yazımızın son kısmı tıpkı filmlerde olduğu gibi çok önemlidir. Güzel bir final yaparak ana fikrimizi okuyucuya teslim etmeliyiz. Yazının başlığından itibaren her bir bölümünün birbiriyle bağlantısına özen gösterilmelidir. Tüm fikrimizi özgün bir şekilde sunacağımız başlığı seçerek metnimizi oluşturmak için adım atarız. Genel hatlarıyla güzel bir giriş, akıcı bir gelişme ve vurucu bir finalle sonlandırılmış bir kompozisyon başarılı olacaktır.

En önemli kural yazmak için yazmayın, içinizden geçenleri yazın. Kelimeleri zorla kullanıyor gibi değil de onlara ahenk ekleyerek yazmaya çalışın. Doğal olun.

Yine örnek vermekten, örnek olay anlatmaktan, karşılaştırma yapmaktan çekinmeyin. Açıklayıcı, tanık gösterici, duygu ve düşüncelerinizi ispat edici cümleler kurun. Kompozisyonunuz içinde sorular sorun, yanıtlar arayın okuyucunuzla. Okuyan kişi sahi ya! diyebilmeli. Doğru söylediğinizi onlara kabul ettirmeye çalışın.


Ödül Almak İçin Kompozisyon Nasıl Yazılır?


Ödül Almak İçin Kompozisyon Nasıl Yazılır?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.