Öğrencilere Ev Ödevi Vermek Faydalı mı, Zararlı mı?

Ödev, öğrencilerin herhangi bir konuda önceden çalışarak derse hazırlıklı hale gelmesini sağlayan ya da biten bir konunun tekrarını yaparak daha da iyi bir şekilde öğrenmesini sağlayan bir metottur. Genelde, ödevler bir araştırma konusu veya derslerin tekrarı olabilir. Öğrenciler, uzun tatiller olan yaz tatili ile sömestr tatillerinde bu ödevlerle daha fazla zaman geçirirken, hafta sonu tatillerinde de yine ödevlerle uğraşmaktadır.

Ödevlerin artı ve eksileri vardır. Elbette bir öğrenme metodu olarak artılarından bahsedebiliriz. Zira, öğrenciler ancak ödev ile derslerini daha iyi tekrar edebiliyor ve bu da doğal olarak onların performansları üzerinde etkili oluyor. Ama bir yandan da, adı üstünde tatil olan boş vakitlerde, ödevler ile kafa yormak, büyük problemlere neden olabiliyor.

Elbette ödev verilmeli, ancak bunlar ne az ne de çok fazla olmalı. Zira, çok ödev vererek tatilleri kampa dönüştürmenin de az ya da hiç ödev vermeyip öğrencilerin rehavete kapılmasına izin vermenin de hiçbir mantığı yoktur.

Öncelikle öğrencilerin halen birer çocuk ya da ergen oldukları bilinmelidir. Ve onların da kendilerine ayırmaları gereken oyun ve eğlence zamanları muhakkak olmalı. Ama ödevi sürekli olarak hatırlamak zorunda olan öğrenci, bunlara vakit bulsa dahi, hiçbir şekilde tat alamayacaktır. Bu yüzden, mesela haftanın 2 veya 3 günü ödevlere ayrılabilir ama geri kalan kısmını tatillere ayırmak gerekir. Bu, öğrencilerin performansını da önemli ölçüde pozitif yönde etkileyecektir.


Öğrencilere Ev Ödevi Vermek Faydalı mı, Zararlı mı?


Öğrencilere Ev Ödevi Vermek Faydalı mı, Zararlı mı?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.