Okul Acil Durum Planı ve Acil Durum Tatbikatı

Ülkemiz, büyük ve faal fay hatlarına ve diğer doğal afetlere oldukça gebe bir ülkedir. Bu yüzden, bunların önüne de geçilemeyeceği için ancak tedbirlerle elimizden geleni yapabiliriz. Aslında bunların önüne geçilebilir ancak şu an için böyle bir teknoloji yok. En azından öncesinde bu afetler öğrenilebilir ve insanlar da bu açıdan gereken tepkileri ve hazırlıkları gösterebilir.

Fakat ne yazık ki, bugün coğrafyanın bir kader olduğu gibi, doğal afetlerin de birer kader olmasından dolayı, ancak tedbirler ve olay anında nelerin yapılacağına dair eğitimler, işimize yarayacaktır.

Okul Acil durum planı

Afetler, gibi, yangın ve diğer acil durum olayları da, tedbirin alınmasını sağlayan önemli durumlardır. Özellikle okullarda, bu noktada bazı ek tedbirlerin alınması gerekir. Zira okuldaki öğrencilerin hem çok fazla sayıda olması hem de kimisinin görece daha küçük olması, acil durum planlarının devreye girmesini zorunlu ve hayati kılmaktadır. İşte biz de bu yazımızdan sizler için okul acil durum planı hakkında konuşmak istedik.

Okul  Müdürünün Acil Durum Planı Yapma Sorumluluğu

Bu noktada, uygulama alanından tutun da yönetim ve idarecilere düşen sorumluluklar, öğrencilerin ve diğer kişilerin yapması gerekenler, uygulama ve uygulama biçimi, tahliye anı ve sonrası yapılması gerekenler ile temel prensiplere değindik. Dilerseniz daha geniş bir acil durum planı örneğini görmek için dosyamızı indirin ve buradan ihtiyacınız olan bilgilere ulaşın. Bize düşen çok şey var. Çünkü tedbir, ancak elden gelenleri yapmakla işe yarar.

ETİKETLER:

Okul Acil Durum Planı ve Acil Durum Tatbikatı


Okul Acil Durum Planı ve Acil Durum Tatbikatı
YORUMLAR

 1. Yelda dedi ki:

  Acil Durum Eylem planı yapıp dolaba kaldırıp, sonra müfettişe gösteren müdürler var. Allah muhafaza bir yangın olsa kimse nasıl kurulacağını ve nereye toplanacağını bilmiyor. En basitinden bir toplanma bölgesi yeri bile çoğu okulda yok. MEB acilen bu işe el atmalı.

 2. Büşra Nur dedi ki:

  Bizim için bu planı hazırlamak ve tabikat yapmak şimdiye kadar sıradan bir iş, sıradan eğlenceli bir durumdu. hatta resim çekilip sosyal medyada yayımlıyorduk. İşte 28 Şubat Sivil savunma günü etkinliklerimiz diye… Fakat şimdi sizin bu Okul Acil Durum Planı ve Acil Durum Tatbikatı yazınızı okuduktan sonra her şey başka olacak.
  Çok teşekkür ederim Beyaz Okul yöneticilerine…

  Not: Okul Müdürüyüm…

 3. Aysel Aras dedi ki:

  Okullarda acil durum olarak yangın ön plana çıkmalı. Kış günlerinde okullarda elektrikten kaynaklanan yangın olayları yaşanmakta. Bir de kalorifer kazanları için önlem alınmalı. Okullardaki acil durumlara deprem ve sabotaj da eklenmeli ve bu durumla karşılaşıldığında her şey saat gibi çalışmalı. Kazasız belasız, acil durumsuz bir yeni yıl diliyorum

 4. Şenol dedi ki:

  Bir okul müdürü olarak, çok faydalı bir yazı kaleme aldığınız için öncelikle size teşekkür ediyorum. Okullarda Acil Durum planlarının hazırlanmasından çok uygulanması önemli. Gereği yapılmadığı sürece malesef ne iş amacına ulaşır ne de Acil bir durumda oluşacak panik ve karmaşaya engel olunabilir…