Okul Öncesi Aidat Yönetmeliği 2023 – 2024 Eğitim Yılı

Okul öncesi aidat yönetmeliği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Hazırlanan “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi.

Okul Öncesi Aidat Yönetmeliği Kapsamı

Okul öncesi aidat yönetmeliği hakkında kapsamlı bir çalışma göze çarpıyor. Eğitim, temizlik, beslenme, ücretler ve daha bir çok konuyu ele alan yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Buna göre aşağıdaki maddeler yeni eğitim ve öğretim yılı olan 2023-2024 için geçerli olacaktır.

Okul Öncesi Aidat Yönetmeliği

  • Okul öncesi eğitim kurumlarında özürsüz olarak aralıksız 5 gün devamsızlık yapan çocuğun durumu veliye e-posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek.
  • 10 gün okula devam etmeyen çocuğun velisi okul müdürlüğünce gönderilen yazıyla uyarılacak.
  • Okul öncesi eğitim hizmeti, resmi okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsiz olmaya devam edecek.
  • Ayrıca okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik materyaller için alınan ücretler artık alınmayacak.
  • Beslenme saatlerinde çocuklara refakat etmek zorunda olan öğretmen ve yardımcı personel okuldaki yemek hizmetinden ücretsiz yararlanacak.
  • Günlük yemek ücretini ilgili hesaba haftalık veya aylık peşin olarak yatırmaları kaydıyla okulun diğer çalışanları da yemek hizmetinden faydalanabilecek.
  • Okul öncesi eğitim kurumlarındaki okul-aile birliği iş ve işlemlerinde, her muhasebe kaydının tevsik edici (ispatlayıcı) bir belgeye dayanması, mali sonuç doğuran her işlemin muhasebe kayıtlarında gösterilmesi ve Bakanlıkça kurulan merkezi bilgi sistemine (TEFBİS) kayıt edilmesi zorunlu hale geldi.
  • Yönetmelik değişikliğiyle eklenen geçici maddeye göre, okul öncesi aidat hesaplarının kapatılması kapsamında, 1 Temmuz 2023 itibarıyla okul yönetiminin velilerden alınan aylık ücret için kamu bankalarından birinde açtığı okul öncesi aidat hesaplarında bulunan bakiye okul-aile birliği hesabına aktarılacak.

Okul Öncesi Aidat Yönetmeliği 2023 – 2024 Eğitim Yılı


Okul Öncesi Aidat Yönetmeliği 2023 – 2024 Eğitim Yılı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.