Consent Preferences Okuma Bozukluğu | Beyaz Okul

Okuma Bozukluğu

Okuma bozukluğu, bir çeşit öğrenme süreci bozukluğudur. Altta yatan çeşitli sebepler olabilir. Bir hastalık veya dikkat toplayamama gibi durumlar buna neden olabilir. Ancak neden ne olursa olsun, günümüzde bu tür öğrenme bozukluklarının tedavileri mümkündür. Özellikle rehabilitasyon merkezlerinde ve diğer öğrenme merkezlerinde, bu sorunlara çeşitli tedavi ya da eğitim adı altında çözümler sunulabilmektedir.

Okuma bozukluğu genel olarak 4 yaşına kadar algılanabilir ve anlaşılabilir bir durumken, bu durumdan şüphe duyulmaması durumunda ortaokul yıllarında ancak anlaşılmaktadır. Bunun en büyük nedeni de, özellikle o yıllara kadar öğrenim bozukluğu yaşamış kişilerin, “tembellikten” okumayı sökemedikleri düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Aslında ülkemizde son yıllarda, okuma bilincinin ebeveynlerde uyanmasından dolayı, daha erken yıllarda okuma bozuklukları teşhis edilebilmektedir. Ve bu noktada bazı çözüm yolları sunulmaktadır.

Okuma bozuklukları, derecesine göre farklı zaman dilimleri içerisinde çözülebilir sorunlardır. Bu sorunların temelinde, korku, heyecan, panik atak, suçluluk psikolojisi gibi ruhsal durumlar olmasına rağmen, bazı disleksi parametreleri de neden olarak gösterilebilir. Bildiğiniz gibi disleksi problemi yaşayanlar çok zeki ve üstün zekaya sahip olmalarına rağmen maalesef, okumayı tam olarak becerememektedir.

Bununla birlikte, harflere baktıklarında ters veya hiçbir şeye benzemiyor gibi tepkiler de vermektedir. Bunun öğrenme güçlüğü yarattığı bir gerçek ancak disleksi yani okuma bozukluğu olan insanların çok büyük çoğunluğunun zeki ve hatta üstün zekaya sahip oldukları bilinmektedir. Toplum olarak onlara karşı verdiğimiz tepkileri iyi irdelememiz gerekir.

Geçen ki yazımızda kitap okumanın önemi ile ilgili sözler paylaşmıştık. Gerçekten okumak bir anlama anlamlandırma eylemidir ve asla pas geçilmemesi gereken bir konudur.


Okuma Bozukluğu


Okuma Bozukluğu
YORUMLAR

 1. Naciye dedi ki:

  1.sınıfta sınıf seviyesine gore dersleri iyiydi. 2. sınıfta okuma yaparken kelimeleri eksik okuyor , kelime uyduruyor okurken ,harflere dikkat etmiyor ve kendini ifade ederken net cumleler kuramıyor.Okudugu problemleri anlamakta zorluk çekiyor.Bu sorunlara ne gibi çözümler üretmeliyiz. Ögretmeninden ona nasıl davranmasını istemeliyim

 2. Naciye dedi ki:

  Merhaba kızım Ebrar 1.sınıfta sınıf seviyesine gore dersleri iyiydi. 2. sınıfta okuma yaparken kelimeleri eksik okuyor kelimeleri uyduruyor harflere dikkat etmiyor ve kendini ifade ederken net cumleler kuramıyor.Okudugu problemleri anlamakta zorluk çekiyor.Bu sorunlara ne gibi çözümler üretmeliyiz. Ögretmeninden ona nasıl davranmasını istemeliyim

 3. Halil iç dedi ki:

  Merhaba oğlum 2. Sınıfa gidiyor okuma bazen kelime uydururuyor bazen kitlenip çok zorlanıyor 1dk 20 kelime anca okuyor nasıl geliştirebiliriz

 4. fatma dedi ki:

  Merhabalar benim kızım ilkokul 1.sinifa gidiyor biraz yavaş okuyor dk 30 kelime öğretmeni beğenmiyor dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konuldu okumasını nasıl hizlandirabilirim

 5. Oya dedi ki:

  Merhaba,

  Hızlı okuma kursları ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Gerçekten okuma hızını arttırıyor mu? Çok teşekkürler

 6. BeyazOkul dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle okulunuzun Rehberlik Servisine başvuru yapmanız gerekli. Konuyla ilgili olarak yapmış oldukları bir çalışma mutlaka olmalı. Bu doğrultuda konuşmak gerekli. Gerekirse ilçe Rehberlik Araştırma Merkezine yönlendirme yapılacaktır. Devamla çocuk psikiyatri uzmanı desteği gerekebilir. Tüm bu çabaların çocuğunuzun sorunların üstesinden gelebilmesi için olduğunu unutmayın. Bu süreç sonucunda aşılacak problemler onun gelecekteki hayatına şekil verecektir. Kişisel çabalarla, net üzerinden verilecek önerilerle sorunu aşabilmeniz mümkün görünmüyor.

 7. Semra çelik dedi ki:

  Mrb oğlum 4 sınıfa gidiyor halen okuma yazmayı sökemedik dakikalarca bakıyor bir kelimeyi anca okuyor matematik hiç yok, toplama çıkarma çarpma… Ne yapmalıyım, Allah rızası için bir yol gösterin bana üzüntüden hasta oldum çok üzerine gidiyorum. Oku oğlum, 4 e gidiyorsun diye onunla mı alakalı yoksa oğlum hasta mı ???? Bilgisayar telefon bisiklet hastası yaramazlıkta 1 numara 1 ayda 7 öğretmen değiştirdi okul bezmiş durumda oğlumdan yaramazlıklarından..

 8. Dilruba dedi ki:

  Oğlum 3. sınıfa gidiyor.dk 36-40 kelime okuyabiliyor. Yazı puntosu 2. sınıf seviyesinde yada 4-5. kez okuması ise bu 50 sözcüğü buluyor.Heceleme cok fazla ve hecelerken hecenin son harfi sessiz bir harf ise üzerine cok bastırıyor. Sınavlarını zamanında yetiştiremiyor. Anlamada bir problemimiz yok. Hızlı okuma çalışmalarıyla okuyuşu biraz düzelir gibi oldu ancak çalışma bitince eskiye döndük. Sürekli kitap okutuyorum,severek de okuyor.Ancak her seferinde kelimeler hecelenerek ağır bir şekilde okunuyor. Konuşması da ağır, tane tanedir. Bu okuma sorunu nasıl çözülebilir?

 9. BeyazOkul dedi ki:

  Bir uzman desteği almanız faydalı olabilir. Yüz yüze görüşünüz…

 10. MERHAB BENİM ADIM SENAY 1.SINIFA GİDEN BİR KIZIM VAR ÖGRETMENİN ÖDEVLERİNİ EVE GELİNCE YAPMIYOR OKUMUYOR KELİMELERİ TANIMIYOR
  VE ÖGRETMEN OKUTURKEN ZORLUK CEKİYORUZ
  YAZMAK İSTEMİYOR
  AKLINDA HİÇ BİR ŞEY TUTMUYOR
  YANINDAKI ARKADAŞLARININ ADINI DAHİ BİLMİYOR

 11. BeyazOkul dedi ki:

  Birgül hanım, okuma bozukluğu veya gecikmesi de dahil olmak akıcı okuyamama probleminin nedenleri her çocukta farklılık gösterir. Okuma düzeyi hakkında bilgi sahibi olmadan çocuğunuz için öneride bulunmamız mümkün değil. Bazı yanlış yöntemler, çabalar çocuğu gerçekten etkilemiş olabilir. Bazı ön becerilerin eksik olması gibi akademik nedenler dışında psikolojik temelli bir durum da olabilir. Çok fazla deneme yanılma yapmadan bir uzman yardımına başvurmalısınız. Uzmandan kasıt, ilk okuma yazma konusunda daha deneyimli bir sınıf öğretmeni olabilir..

 12. Birgül dedi ki:

  2.sınıfa giden bir kızım var 2. Sınıftan beri uğraşıyorum. Okumakta zorluk çekiyor.okumasında ısrar edince ağlıyor ve acayip bunalıyor. Başım ağırıyor, boğazı düğümleniyor ve bıraktırtıyorum ne yapmam gerek. Okuma yapacağını düşündüğü anda dahi sıkıntı içerisinde oluyor ne olur yol gösterir misiniz.

 13. sidika sapmasapma dedi ki:

  Benim oglum 6 sinifa gidiyor cocuğum okuma geriliği var ne yapmam gerekli bigilendirir misiniz?

 14. furkanözcan dedi ki:

  cok güzel