Consent Preferences Ömer Hayyam Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Ömer Hayyam Kimdir Kısaca Hayatı

20.11.2020
A+
A-
Ömer Hayyam Kimdir Kısaca Hayatı

Ömer Hayyam, 18 Mayıs 1048 yılında İran eyaletlerinden olan Nişabur kentinde dünyaya geldi. Çok önemli Fars Edebiyatı temsilcilerindendir. Ömer Hayyam bir filozof, şair, astronomi alanında ve matematik uzmanı olarak da bilinir. Ömer Hayyam, dönemin güçlü vezirlerinden olan Nizamül Mülk döneminde ve hatta Hasan Sabbah ile birlikte de yaşamış bir alimdi. Aynı medresede eğitim aldıklarını da birçok kaynakta okumaktayız. Ama bu konuda bazı alimlerin, yaşça birbiri ile aynı yaşta olmadıklarından aynı dönemde eğitim görmediklerini ifade etmesi, bu konuda bazı muğlaklıkların olduğunu göstermektedir.

Ömer Hayyam, kalemi çok güçlü bir şairdi. Birçok dönemin alimleri tarafından tasvip edilmeyen dörtlükleri olsa da, aslında o daha çok edebi yöne ağırlık vermek istemekteydi. Evren’i anlamak üzerine yazdığı beyitlerde, kendisinin aynı zamanda çok önemli bir astronomi dehası olduğunu da görebiliyoruz. Rubailerinde de aynı zamnada Allah, dünya, ahiret, devlet ve var oluş üzerine methiyelerde bulunduğunu görüyoruz.

Orta Doğu kültürünü çok iyi analiz ve sentez eden Ömer Hayyam, aynı zamanda iyi bir matematikçi olarak da bilinir. Çünkü Pascal’a ithaf edilen Pascal Üçgeni’nin aslında kendisine ait olduğu da kabul edilmektedir. 1131 yılında vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.