Consent Preferences Orhan Kemalin Murtaza Adlı Kitabı İncelemesi | Beyaz Okul

Orhan Kemalin Murtaza Adlı Kitabı İncelemesi

Murtaza, Orhan Kemal’in Bekçi Murtaza olarak sinemaya ve tiyatroya uyarlanan unutulmaz eserlerinden biridir. Bazı eleştirmenlere göre Murtaza karakteri, “Orhan Kemal’in Don Kişot’udur.

Kitabın Konusu:
Otorite (disiplin) ile hayatın gerçekleri arasında sıkışan ve her türlü şartlar karşısında bile görev (vazife) kavramına sadık kalan, bu duygusuyla saplantılı bir görüntü çizen ‘Bekçi’nin’ giderek toplumsal gerçeklerle çelişmesini ve yaşanılan herşeyin acıklı bir komediye dönüşmesini anlatılmaktadır.

Kitabın Anafikri 

Vazife (görev) kutsaldır evet. Görev aldığı her şeyi hangi şartta olursa olsun yerine getirmekle yükümlüdür ama İnsan, robot gibi olmamalıdır. Görev alanına giren koşullarda toplum menfaatlerini göz önünde bulundurmalıdır. çevresine zarar verecek şekilde takıntılı görev bilinci komik durumlara yol açabilir.

Yardımcı Fikirler

İnsanlar yaradılıştan itibaren çeşitli haklarla donatılırlar. Ama bu hakların varlığı onu şımartmamalı ve sorumluluk bilincini asla kaybetmemelidirler. Para hiçbir zaman 1. konumda olmamalı saygı sevgi ve adam kayırmasız bir hayat amaçlanmalıdır. Çocuk yetiştirirken anne ve babalar onları toplumsal değerlere uygun olarak hayata hazırlamalıdırlar.


Orhan Kemalin Murtaza Adlı Kitabı İncelemesi


Orhan Kemalin Murtaza Adlı Kitabı İncelemesi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.