Consent Preferences Otizm Hakkında Kompozisyon | Beyaz Okul

Otizm Hakkında Kompozisyon

Otizm kısaca bireylerin doğduğu ilk yıllarda başlayan ve çevreye uyumunu güçleştiren bir gelişim rahatsızlığıdır. Otizmli bireylerin büyük çoğunluğunda zeka geriliği meydana gelmiş olsa da; her on kişiden birinde üstün zeka görülebilir.

Her bireyin doğduktan itibaren farklı bir kişiliği, karakteri vardır. Yaşanan olaylar insanın gelişim evresinde kişilik ve karakterinin oturmasını sağlamaktadır. Kişinin hayatı boyunca etkilendiği fiziksel ya da genetik olaylar bulunur. Bunlardan bir tanesi de otizmdir. Genel olarak genetik olduğu düşünülmektedir. Erken yaşta teşhis edilmesi önemlidir. Otizm olan kişi çevresindekilerle iletişim konusunda çeşitli problemler yaşar.

Bir insanın diğerlerinden farklı olması, onun eksik ya da kötü olduğu anlamına gelmez. Hayatımızda karşılaştığımız her farklı şey dünyaya farklı bir renk katmaktadır. Tıpkı yemeklerin içerisindeki baharatların etkisi gibi düşünebiliriz. Alışık olmadığımız bir tat yemeği bambaşka hale getirebilir. Otizmli bireyler için durum aynen bu şekildedir. Erken yaşta tespit edilerek özel eğitim verilmesi gerekmektedir.

İnsanların eğitimi aslında kişinin anlama kapasitesine göre yapılmış olsa çok daha verimli bir eğitim süreci geçecektir. Otizmli bireyler için kişiye özel eğitimler verilerek diğer insanlarla aynı seviyeye hatta daha başarılı yerlere gelmeleri mümkündür. Otizm için bir hastalık gözüyle bakılmaması ve otizmli bireylere farklılığı olan bireyler olarak bakılması çok önemlidir.

Otizmli bireylerin bulaşıcı bir hastalığı yoktur onları dışlamak ise gerçek bir hastalıktır.


Otizm Hakkında Kompozisyon


Otizm Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.