Özdeyiş Nedir?

Özdeyişler nedir, özdeyişler hakkında kısa bir açıklama yazısı yazmak istedik bu yazıda. Eskiden vecize , günümüz Türkçesinde ise özdeyiş olarak kullanılan kavram;  bir düşünceyi en öz ve olabildiğince kısa olarak anlatan bir ya da bir kaç tümceden oluşan bilgelikle söylenmiş söz anlamında kullanılmaktadır. Özdeyişlerin,  Atasözlerinden farkı, söyleyen ya da yazan kişinin bilinmesidir. Özdeyişlerin kim tarafından söylendiği, kimin tarafından yazıldığının bilinmesi gerekmektedir.

Ancak, özdeyişlerin önemli ve tanınmış kişiler tarafından söylenmiş olması kalıcılığını artıracaktır. Hayattaki hemen her konuda söylenmiş özdeyiş bulunmaktadır. Mesela size bir örnek verelim: Cenap Şahabettin ustanın “akıl yaşta değil baştadır” sözünü hatırladınız mı?

Bu bir atasözü değildir çünkü söyleneni bellidir. Kısacası özdeyişler aynı atasözleri gibi kulağa hoş gelir. Ders ve öğütte verebilir. Ama aradaki tek fark söyleyen kişinin belli olmasıdır

Örnek olarak:

Arama motorlarında özlü sözler diye arattığınızda söyleyen kişi belli ise bu söz bir özdeyiştir demektir.

Sonuç olarak anonim olmayan sözler yani söyleneni belli olan atasözü tarzında kulağa hoş gelen laflara özdeyiş denir. Ayrımını yaparken buna dikkat ederseniz kolay çözersiniz. Örneğin bir yazar ya da şairin güzel bir cümlesi özdeyişe girmektedir.


Özdeyiş Nedir?


Özdeyiş Nedir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.