Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Bu yazımızda peri bacaları hakkında kısa bilgi vereceğiz. Peri bacaları nasıl oluşmuştur, göreme antik kenti ile bağlantısı nedir açıklayacağız. Doğal güzellik sunan görünümüyle beğeni toplayan peri bacaları, görünümleri yanında meydana gelmeleri açısından da ilgi çekici bir durum sunmaktadır. Peri bacası nitelemesinin altında yatan benzetme ise hem peri gibi güzellik hem de perilere özgü sırlı, gizemli bir olgu barınmaktadır.

Peri Bacaları Nedir?

Peri bacası denince aklımıza ülkemizde hemen Kapadokya gelmektedir. Gerçekten de Kapadokya’daki taşlara bakılınca bu oluşumlara niçin peri bacası dendiğini anlar gezenler. En genel tanımıyla peri bacası, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan oluşuma verilen addır.

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Aslında durum çok basit. Yıllarca rüzgar, yağmur, sel suları, erezyon nedeniyle bitki örtüsü bakımından fakir bölgelerde toprak aşınması fazla olur. Sert kayalar ise etrafların aşınmasına rağmen çok etkilenmez. Yıllarca yağan yağmur bu kayaçların etrafını aşındıra aşındıra oyar, rüzgar ise aşındırmada en az yağmur suları kadar rol oynar.

Peribacalarının oluşumu şekli
Peri bacaları işte yukarıdaki görseldeki gibi aşınmalar sonucu meydana gelir. Doğa bunun farkına varmasa da ortaya çok güzel ve ilgi çekici şekiller çıkar.

Şimdi akıllara şu soru gelmelidir. Ülke olarak hemen her yerde bitki örtüsü cılız yerler var ama neden hep nevşehir çevresinde peri bacaları var? Çünkü bu bölge toprapı sönmüş volkanik dağlardan çıkan tüf tozlarından meydana geliyor. O nedenle aşınması kolaydır.

Ekstra beyazokul.com bilgi notu: Bu kolay aşınabilen toprak yapısı nedeniyle eski çağlarda hristiyanlar burada tapınaklar inşa etmişlerdir. Göreme açık hava müzesini gezerseniz bizlere hak vereceksiniz. Toprak kolay oyulabildiği için yer altı şehirler inşa etmişlerdir.

BeyazOkul.com


Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?


Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?
YORUMLAR

  1. Sezgi dedi ki:

    Peri bacalarının oluşumu hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gayet anlaşılır ve bilgi verici olmuş.