Consent Preferences Peyami Safa Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Peyami Safa Kimdir Kısaca Hayatı

31.12.2022
A+
A-
Peyami Safa Kimdir Kısaca Hayatı

Peyami Safa, 1899 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Gazetecilik ve yazarlık yapan Peyami Safa, özellikle Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ile bilinir ve bundan sonra yazdığı bir çok roman ve hikaye ile de Türk Edebiyatı için önemli bir kişilik taşır. Yalnızız ve Matmazel Noraliya’nın Koltuğu adlı eserleri, Peyami Safa’nın psikoloji alanında yazdığı eşsiz eserlerdir.

Peyami Safa aynı zamanda yazarlık ve gazete köşe yazarlığını yapmak adına Server Bedi ismini kullanmıştır. Cingöz Recai tiplemesini de günümüz edebiyatına kazandırarak, tiraji komik olayları konu edinmiştir. Kültür Haftası dergisini çıkararak aylık yazılar girmiştir. Daha çok Milliyetçilik akımından etkilenmiş ve antikomünist, antisosyalizm yanlısı tavır takınmış ve islami, tasavvufi eserler ortaya koymuştur. Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet ile birlikte, muhafazakar bir tavır takınmış ve aynı zamanda siyasete de girmiştir. Önceleri Cumhuriyet Halk Fırkası ve sonrasında ise Demokrat Parti ile önemli adımlar atmış ve bu partilerde geri planda olmasına rağmen önemli kanunların çıkarılmasında etkin rol oynamıştır. 1961 yılında İstanbul Kadıköy’de vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.