Consent Preferences Piri Reis Hayatı Kısaca Biyografisi | Beyaz Okul

Piri Reis Hayatı Kısaca Biyografisi

15.03.2020
A+
A-
Piri Reis Hayatı Kısaca Biyografisi

Osmanlı Devleti döneminde yaşamış en büyük Türk gemicilerinden biri olan Piri Reis, denize hakim bir devlet adamıydı. Özellikle Akdeniz’in tüm noktalarına avucu gibi hakim olan Piri Reis, Çanakkale vilayetinin Gelibolu kazasında 1460’lı yıllarda dünyaya geldi. Ne zaman doğduğu konusunda net bir fikir olmasa da 1460’lı ya da 70’li yıllarda doğduğu düşünülmektedir.

Kitab-ı Bahriye kitabında, Deniz sanatını en ince ayrıntıları ile açıklayan Piri Reis, bu sayede günümüzde dahi denizcilerin el kitabı olarak kabul gören bir eser ortaya koymuştur.

Piri Reis, ilk defa Amerika’yı net bir şekilde resmeden haritayı da dünya kamuoyu ile paylaşmış ve şuanki ABD topraklarına çok benzeyen bir harita ortaya koymuştur. Bu da onun sadece Akdeniz’in kralı değil aynı zamanda diğer tüm derin suların da efendisi olduğunu göstermektedir.

Piri Reis ilk defa II. Bayezid döneminde savaşlara katılmış ve burada ne kadar parlak bir denizci olduğunu göstermiştir. Ardından Midilli, Rodos, İnebahtı gibi mücadelelerde de gücünü göstermiştir ve bundan sonra seferlere komuta etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.