Pullar Savaşı İnceleme, Yorum

Ülkü Tamer’in çocuklar için kaleme aldığı Pullar Savaşı düş gücünün olanaklarından olabildiğince yararlanılarak yazılmış bir yapıt. Kuşkusuz çocuğa bilgi aktarımı çeşitli yollarla yapılır. Ancak aktarımdan çok bilgiler arasında bağlantı kurularak yeni bir şeyler üretmenin yolunu açacak şekilde bir yöntem seçmek bence hepsinden de önemlidir.

Pullar Savaşı

Ülkü Tamer, Pullar Savaşı’nda çocuğa bilgi vermenin yanında yeni bilgi üretmenin yolunu da açıyor. Ayrıca çeşitli alanların birbirini desteklemesiyle zenginleştiriyor, çocuğun dünyasını, düş gücüne sınırlamaksızın.

İnsanlar ve pulların çeşitli yönleri karşılaştırılıyor. Çocuk bu karşılaştırmalar sayesinde kendi dünyasının dışındakilerin de ayırdına varabilecektir. Takvim yaşı olarak küçük, zeka ve düş gücü yaşı olarak düşünemeyeceğimiz kadar büyük olan küçük dostlarımızın yaşamlarındaki değişik bakış açılarının duyumsatılmasını sağlayabilecek bir yapıt Pullar Savaşı.

Filatelinin olanaklarından yaralanarak pulların kahraman olduğu yapıtta çocuklara eleştirel düşünmenin yollarını açma anlamında önemli sayabileceğimiz bir çocuk kitabı. Demokrasi, seçme seçilme hakkı ile ilişkilendirilerek veriliyor. Yapıttaki Güzellik Yarışması’nda Seçici Kuruldakilerin oy kullanma tartışmaları, özellikle Alman tankının dayatmaları çocuğa bu konuda gerekli bilgileri verecektir. Demokrasi sorgulanıp bilim ve insanın önemli olduğu vurgusu yapılıyor.

“Tabi özgürlük var! Bizim adayımızı seçme özgürlüğünüz var!” (s.26)

Yapıt, çocuğa tarih, sanat, bilimsel ve toplumsal gelişmelerin genel bir seyrini verecek özellikler taşımaktadır. Pullar Savaşı’ndaki kahramanlar tarihi çeşitli yönlerden ve derinden etkileyen kişilerden oluşmaktadır, bir pul kimliği altında. Kitaptaki kahramanlardan kimileri şunlar:Leonardo da Vinci, Katip Çelebi, Süleymaniye Camii, Marko Polo, Liszt, Hitler, C. M. Russell, Mussolini, Pétain, Giyom Tel, Pinokyo,Edgar Allan Poe, Hermes, Gaziantep, Saba Melikesi Belkıs, Jules Verne, Matisse… Ülkü Tamer kahramanlarını seçerken Doğu-Batı ayrımı yapmamış. Güzel ve iyi olanı öne çıkarmak için çaba harcamış.

Çocuk, tarihi olaylar ve kişiliklerle çok kolay bir takım bağlantılar sağlayarak dünyamızın kısa bir geçmişini kafasında kurgulayabilir, Ülkü Tamer’in bu yapıtı sayesinde. Kahramanların bir pul olarak, çocuğun karşısına çıkması kimi zor anlatılabilecek soyut kavramların algılamasında yardımcı olacağını düşünüyorum.

“…Tarihin en kanlı kişilerinden biri olan Hitler’in önderliğinde toplanmışlar, silahlarını temizlemeye koyulmuşlardı. Amerikalılar da onlardan yanaydılar.” (s.s. 36-37)

Yazar, yapıtı kurgularken kimi tarihi kahramanlarımızdan da yararlanmış. Örneğin:Norveçli balıkçının Alman tankına zıpkınlarını atması ardından elleriyle tankın paletlerine saldırması ve ölmesi. Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep Savunması’nın bayraklaşan kahramanı Şahinbey’in Kilis yolu üzerinde Fransız işgal güçlerine karşı direnişini çağrıştırmaktadır.

Ülkü Tamer’in Pullar Savaşı adlı yapıtı çocukları sıkmadan, eğlendirerek bir çok kazanımı onlara sunarken kardeşliğin ve barışın önemini insan sevgisi ve bilimin ikili sarmalından ayrı düşürmeyerek veriyor.

Mustafa ASLAN

*Ülkü Tamer, Pullar Savaşı, 2. Basım:Kasım 2009, Çınar Yayınları-İstanbul

Not: Kaybettiğimiz yazar ve öğretmen arkadaşımız Mustafa Aslan’ın  yayın tarihi : 06 Ekim 2011 10:15 olan yazısını öne çıkarırken, kendisini saygıyla anıyoruz. 


Pullar Savaşı İnceleme, Yorum


Pullar Savaşı İnceleme, Yorum
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.