Refet Bele Kimdir Kısaca Hayatı

09.04.2020
A+
A-
Refet Bele Kimdir Kısaca Hayatı

İbrahim Refet Bele, 1881 yılında Selanikte doğdu. Asker ve siyasetçi olarak Türk tarihinin önemli figürlerinden biridir. Kurtuluş Savaşını hareket ettiren orgeneraller arasında olup ilk savaşı başlatanlardan biridir. İç İşleri (dahiliye nazırı) Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlıklarını yapmış, aynı zamanda TBMM’de milletvekilliği görevlerini de üstlenmiştir. Filistin Cephesindeki Gazze Savaşı’nda önemli kazanımlar elde etmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarak halk hareketlerini harekete geçirmesini teşvik etmiş ve birlikte hareket etmiştir.

Refet Belenin babasının adı Mehmet Servet Beydir. Annesinin adı ise Emine Adviye Hanım’dır. Soyadı Kanunundan sonra soyadını Bele koymuştur. Rumeli asıllı olup aslen Türk değildir. Piyade teğmen rütbesini 3. Ordu’da almış ve Bulgar ayaklanmasını bastırdıktan sonra yüz başılığa kadar yükselmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. 31 Mart İsyanının önemli figürlerinden biridir.

Bu isyanın bastırılmasından sonra Mustafa Kemal’e çok daha yakın durdu. Harp Akademisi sırasında Trablusgarp Savaşı’nda da komutanlık yapmış, daha sonra Balkan Savaşı’nda da komutanlık yapmıştır. Yıldırım Ordular Grubu komutanlığı da yapmıştır. Refet Bele, 3 Ekim 1963 yılında İstanbul’da vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.