Consent Preferences Reşat Nuri Güntekin Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Reşat Nuri Güntekin Kimdir Kısaca Hayatı

14.03.2020
A+
A-
Reşat Nuri Güntekin Kimdir Kısaca Hayatı

Özellikle Çalıkuşu gibi harikulade bir eseri ortaya koyması ile bilinen ve çok değerli bir sanatsal anlayışa sahip olan Reşat Nuri Güntekin, 1889 tarihinde İstanbul şehrinde hayata gözlerini açtı. Güntekin, öykü ve roman yazarlığının yanı sıra oyun yazarlığı ile de çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Halen birçok eseri, MEB tarafından tavsiye edilen 100 eser arasında yer almakta ve okunmaktadır.

Daha önce müfettişlik görevi yapmış ve bu yüzden Anadolu insanını betimlerken çok doğru betimlemeler ortaya koymuştur. Zaten bunun da etkisini tüm eserlerinde tüm çıplaklığı ile görebilmekteyiz.

Toplumsal sorunları, insanlar arası etkileşimi, toplum bilincini, aşk ve sevgiyi ve doğa sevgisini eserlerinde işlemekte olan Reşat Nuri Güntekin, dönemin birçok gazetesinde de baş editörlük, köşe yazarlığı ve yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır. Bir dönem UNSECO bünyesinde de görev almış ancak Paris’te daha fazla yaşamak istemediği için bu görevden istifa etmiştir. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda da bir süre göre almış ve emeklilikten sonra artık daha geri planda sanata ve sanatçıya destek olmaya çalışmıştır. 1956 yılında Londra’da vefat etmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.