Rüzgar Eken Fırtına Biçer Kompozisyon

Rüzgar eken fırtına biçer adlı atasözü için kompozisyon oluşturduk! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Rüzgar Eken Fırtına Biçer Kompozisyonu

İnsan hayatı boyunca yaptıklarının karşılığını olumluysa olumlu olarak, olumsuzsa olumsuz olarak görmektedir. Bir kişi çevresindekilere nasıl davranırsa, insanların da ona karşı saygı ve sevgileri benzer tonda olacaktır. Arkadaşlarımız arasında sevilen biri olmak için muhakkak onların iyiliğini isteyen biri olmalıyız. Yoksa çevremizdeki insanlara yaptığımız olumsuz hareketler yalnız kalmamıza sebep olabilir.

Atalarımız vakti zamanında yapılan hiçbir kötülüğün karşılıksız kalmayacağını rüzgar eken fırtına biçer şeklinde ifade etmişlerdir. Nasıl ki toprağa attığımız bir tohum büyüyüp bir sürü meyve veriyorsa, insanlara karşı yaptığımız bir kötülük de karşılığında fazlasıyla dönecektir. Atalarımız bu sözle mecazi olarak rüzgarı eken kişinin fazlasıyla fırtına biçeceğini anlatmışlardır.

Bir insan çevresindekilere sürekli zararlar veriyorsa, örneğin paralarını çalıp kaçıyor, yalan söylüyorsa, atasözümüze göre fazlasıyla ceza almalıdır. Kanunlarımıza göre böyle bir insan yakalandığı takdirde fazlasıyla hem hapis cezası alacaktır hem de çevresindeki insanlar tarafından kötü biri olarak bilinerek yalnız kalacaktır. Yalnız kaldığı zaman da yaptığı hataların sonucuyla yüzleşerek insanlara karşı işlediği suçların pişmanlığını yaşayacaktır.

Rüzgar eken fırtına biçer kompozisyon

Rüzgar Eken Fırtına Biçer Ana Fikri

Rüzgar eken fırtına biçer adlı atasözünün ana fikri; Bu atasözünde anlatılmak istenen birine karşı nasıl davranırsan karşılığını misliyle(fazlasıyla) görmek demektir.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Rüzgar Eken Fırtına Biçer Kompozisyon


Rüzgar Eken Fırtına Biçer Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.