Sabreden Derviş Muradına Ermiş Kompozisyon

Sabreden derviş muradına ermiş adlı atasözü için kompozisyon oluşturduk! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Sabreden Derviş Muradına Ermiş Kompozisyonu

Yaşamımız boyunca bazı isteklerde ve dualarda bulunuruz. Dualarımız ve isteklerimiz kısa süre gerçekleşebildiği gibi uzun zaman beklememize rağmen gerçekleşmeyebilir. Böyle durumlarda isyan ederek çevremize, kendimize zarar vermenin bir anlamı yoktur. Burada size düşen görev sabrederek beklemektir. Siz sadece gerçekleşmesini istediğiniz şey için elinizden geleni yapın ve dua edin. Sonrasında istekleriniz faale geçecektir.

Atalarımız sabreden kişinin her zaman istediği emele ulaşabileceğini ifade eden sabreden derviş muradına ermiş sözünü kullanmışlardır. Atalarımız bu sözü söyleyerek aslında insanların karamsarlığa kapılmaması için öneride bulunmuşlardır. Önemli olan beklemek ve isteğimizin gerçekleşeceği günü beklemektir. Aksi halde isyan etmeye, Allah’a şirk koşmaya ve etrafımıza zarar vermeye başlarız.

Atasözüne örnek olarak; uzun zamandır bebek bekleyen bir kadını gösterebiliriz. Evlenmiş, yuvasını kurmuş, eşiyle çok iyi anlaşan bir kadın çocuk istemesine rağmen bir türlü hamile kalamadığında isyan etmeye başlayıp karamsarlığa kapılırsa atalarımıza göre yanlış yapmış olacaktır. İstenilen muradın gerçekleşmesi için sabretmek ve zamana bırakmak önem taşımaktadır. Sonrasında isteğimiz eninde sonunda gerçekleşecektir.

Sabreden derviş muradına ermiş kompozisyonSabreden Derviş Muradına Ermiş Ana Fikri

Sabreden derviş muradına ermiş atasözünün ana fikri; Dualarımız ve isteklerimizin gerçekleşmesi  kısa yada uzun zaman alsa bile karamsarlığa düşmeden çevremize ve kendimize zarar vermeden zamana bırakıp beklemek demektir.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Sabreden Derviş Muradına Ermiş Kompozisyon


Sabreden Derviş Muradına Ermiş Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.