Consent Preferences Sabrın Sonu Selamettir Kompozisyon | Beyaz Okul

Sabrın Sonu Selamettir Kompozisyon

Sabrın sonu selamettir adlı atasözü için bir kompozisyon oluşturduk! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek atasözlerine başvururuz.

Sabrın Sonu Selamettir Kompozisyonu

Emek vererek karşılığını görmek için sabırla ve ısrarla çalışmak gerekir. Günümüzde kimse çalışmayan, gayret etmeyen birisine kara kaşı, kara gözü için bir şeyler vermez. Hayatımızın devamlılığı için okula başladığımız andan itibaren bir çaba içerisine gireriz. Okul hayatında çabalarsak, ilerideki iş hayatımızı daha iyi noktalara getirebiliriz. İş hayatımızda da aktif olarak çalışır çabalarsak geçimimiz için gereken maddi güce kavuşuruz.

Atalarımız çalışan, çabalayan insanların refaha kavuşacağını sabrın sonu selamettir şeklinde ifade etmişlerdir. Çaba gerektiren işlerde insan nefsi gereği zorluk çekecektir. Ancak zorlukları aşabilmenin en önemli yolu, karşımıza gelen zorlukları aşmak için sabırla mücadele etmekten geçmektedir. Atalarımız net bir dille sabrın önemini bu sözle anlatmışlardır.

Okul hayatından bir örnek verelim. Bir öğrenci başarılı olabilmek için okulda öğretmenini dikkatli şekilde dinlemelidir. Eve geldiği zaman varsa ödevlerini yaparak, gelecek derslere hazırlıklı olarak gitmelidir. Derslerini sıkı takip etmek yerine dışarıda top oynamayı tercih etmek daha zevkli ve kolaydır. Ancak kolay olan seçenek yerine sabırla derslerine çalışırsa daha yüksek bir puanla üniversite ve iş hayatını daha iyi hale getirecektir.

Sabrın sonu selamettir kompozisyon

Sabrın Sonu Selamettir Ana Fikri 

Sabrın sonu selamettir atasözünün ana fikri; Her işin başı sabırdır demek istiyor. Karşımıza bir zorluk çıktığında, o zorluğu aşabilmenin tek yolu sabır olduğunu ifade ediyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Sabrın Sonu Selamettir Kompozisyon


Sabrın Sonu Selamettir Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.