Consent Preferences Sait Faik Abasıyanık Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Sait Faik Abasıyanık Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Sait Faik Abasıyanık Kimdir Kısaca Hayatı

1906 yılında Sakarya’da doğan Sait Faik Abasıyanık, Türk Edebiyatı’nda özellikle çağdaş hikayeciliğine olan katkısı ile bilinir. Bu süreçten sonra artık dönemin önemli şairlerini etkilemiş ve hikayecileri için dönüm noktası olmuştur. Klasik öykücülüğün temellerini sarsacak modern yaklaşımlarla, şiir tadında hikayeciliğin ilk adımını atmıştır.

Hiçbir edebi hareketin etkisinde kalmayan ve kendi Cumhuriyetçi akımını izleyen Sait Faik Abasıyanık, mükemmeliyetçi biri olarak harika hikayeler kazandırmıştır.

Toplumun genel sorunlarının yerine bireysel sorunlar ile ilgilen ve her hikayesinde ayır bir karakterin kişisel problemleri ile ilgilenen yazar, bu anlamda da kendisinden sonra gelen Cumhuriyet Edebiyatçılarını etkilemiştir. İnsanı ele alan sanatçılar grubunda yer alan Sait Faik Abasıyanık, toplum meseleleri ile ilgilenmediğinden dolayı akranı yazarlar tarafından sıklıkla eleştirilmesine rağmen, bu çizgisinden ayrılmamıştır.

Adalı takma adı ile bilinen Sait Faik Abasıyanık, Havada Bulut, Sarnıç, Semaver, Şahmerdan, Mahalle Kahvesi ve Lüzumsuz Adam gibi hikayeleri ile dikkat çekmiştir. Sait Faik Abasıyanık aynı zamanda Fransızcadan birçok hikayeyi de tercüme etmiştir. 1954 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.