Sakla Samanı Gelir Zamanı Kompozisyon

Sakla samanı gelir zamanı adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Kompozisyonu

Yaşamımız boyunca elde ettiğimiz birçok deneyim, ürün, ya da eşya bulunur. Elde ettiğimiz tüm deneyimlerin de eşyaların da aslında bizler için önemi bulunmaktadır. İlk başta elde ederken yararsız görülseler bile gün gelince onlara ihtiyacımız düşer ve hemen kullanmaya başlarız. En başta bize çok ufak görünen, hiçbir faydası olmayacağı görülen şeyler bizim hayatımızı kurtarabilecek bir nesne haline dönüşebilirler.

Atalarımız elimize geçen her eşyanın atılmaması, ürünlerin ve deneyimlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan sakla samanı gelir zamanı sözünü kullanmışlardır. Atasözü ile hiçbir şeye değer vermeyen, eşyaları kısa bir süre elinde tuttuktan sonra artık işe yaramadığını düşünerek onları atan, yok eden kişilere yanlış yaptığı açıklanmıştır.

Erkekler genellikle mutfak eşyalarının fazla olduğunu ve işe yaramadığını düşünürler. Oysa mutfakta olan bir bardak bile işe yarayabilir. İleride çok fazla kişi evinize gelebilir ve o bardakları çay içmek için kullanabilirsiniz. Böylece misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlayarak onları mağdur etmemiş olursunuz. Örnekte olduğu gibi küçücük bir bardak bile gün gelir işimize yarayabilir.

sakla samanı gelir zamanı

Sakla Samanı Gelir Zamanı Ana Fikir

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün ana fikri; İşe yaramayan eşyaları saklanıp elbet bir gün iş göreceğini anlatır. İşe yaramayan eşyaların çöpe atılmaması gerektiği anlatılır

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.

 


Sakla Samanı Gelir Zamanı Kompozisyon


Sakla Samanı Gelir Zamanı Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.