Saygı Nedir, Saygılı Olmak Neden Önemlidir?

Kısaca saygı karşıdaki insana hürmet etmek demektir. Karşıdaki insana çeşitli nedenlerden dolayı yanlış yapmama kusur etmeme gayreti göstermeye saygı denir. Saygı gösterilmesinin başlıca nedenleri karşıdaki insanın yaşça büyük olması, önemli bir mesleğe sahip olması, ekonomik durumunun iyi olması, cinsiyet vs şeklinde sıralanabilir.

Saygı

Saygı, toplumsal bir varlık olan insanın, diğer insanlar ve canlıları anlaması, fark etmesi ve olumlu tutum ve davranış göstermesi şeklinde tanımlanabilir. Kendine saygı, başkalarına saygı, doğaya saygı şeklinde çeşitlendirilebilir.  Saygılı olmak hem ahlaki açıdan hem de yasalarca korunan, insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları ve hayvan hakları gibi haklar açısından gereklidir.

Saygı duymak karşılıksız bir eylem olmalıdır. Saygı sayesinde yer yüzü daha mutlu ve huzurlu hale gelir. Göstermiş olduğumuz saygıda adeta çevreye örnek olarak ilerde kendimize yapılmasını sağlayabiliriz. Saygısız ve sevgisiz bir toplum kırılmaya mahkum bir cam vazo gibidir.

Saygılı olmak bu yüzden önemlidir. Saygı duyduğumuz zaman hayat güzelleşir, toplum düzene kavuşur. Saygı olmayan bir toplumda sürekli bir çatışma söz konusu olacaktır. İnsanlar tahamülsüz ve öfkeli birer canlıya dönüşecektir. Saygısız insanların müsaade ve müsama seviyeleri sıfıra iner.


Saygı Nedir, Saygılı Olmak Neden Önemlidir?


Saygı Nedir, Saygılı Olmak Neden Önemlidir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.