Consent Preferences Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Kompozisyon | Beyaz Okul

Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Kompozisyon

Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Kompozisyonu

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için çalışmak ve bir iş sahibi olmak oldukça önemli bir konudur. Çalışmayan ve yapması gereken işlerden kaytaran insanların sayısı artarsa işler sürekli birikecektir. Biriken işler yapılmadığından dolayı ne maddi, ne de manevi anlamda kazanç getirmeyecektir. Dolayısıyla bir kişi üzerine düşen görevi mutlaka yerine getirmelidir. Vazifelerin yerine getirilmemesi kaos ortamı oluşturacaktır.

Atalarımız sorumsuz olan kişilerin artmasıyla işlerin birikeceğini ve hiçbir toplumun başarıya ulaşamayacağını anlatan sen ağa, ben ağa bu ineği kim sağa sözünü kullanmışlardır. Mutlaka herkesin yapması gereken bir iş vardır. Bu iş yapılmazsa ne birey, ne aile, ne de toplum başarıya ulaşamaz. Atalarımız bu sözü söyleyerek bizlerin çalışkan ve sorumluluk sahibi bir toplum olmamız için çalışmışlardır.

Bir iş yerini düşünelim. İş yerinde herkesin belli bir görevi vardır. Bir ofiste çaycısından, sekreterine, müdürüne kadar herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Görev dağılımı yapılmasına rağmen iş konusunda sorumluluk sahibi olan kişiler azsa iş yerinin geliri düşecek ve iflas noktasına kadar gelecektir. Bundan sadece kendileri değil aileleri de etki görecektir. Dolayısıyla toplum yok olma noktasına gelebilecektir.

Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Ana Fikir

Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa atasözünün ana fikri; İnsanların sorumluluklarının farkında olması gerektiğinin, sorumluluğunu yerine getirmesi, sorumluluğundan kaytarmaması gerektiği anlamına gelir. Çünkü sorumluluğumuzu yerine getirmezsek birey, aile ve toplum olarak başarıyı elde edemeyiz.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Kompozisyon


Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.