Şeyh Edebali Kimdir Kısaca Hayatı

02.03.2020
A+
A-
Şeyh Edebali Kimdir Kısaca Hayatı

Şeyh Edebali, 1206 yılında Osmanlı Devletinin henüz kurulmadığı senelerde Karaman’da dünyaya gelmiştir. Aslen Karamanlı vilayetinden olan Şeyh Edebali, Osman Gazi’nin de eşinin babasıdır. Ayrıca Osman Gaziye bir çok konuda verdiği önerilerle tanınır. 120 yaşına kadar da yaşadığı ve bu süreye kadar da birçok Osmanlı Padişahı, veziri ve sadrazamları için akıl hocalığı yaptığı bilinmektedir. İlk derslerini Hanefi fıkhının önemli temsilcilerinden biri olan Necmeddin ez Zahidi’den almıştır. Şam’a giderek burada dönemin önemli alimlerinden de ders alarak, hadis, tefsir ve fıkıh alanında çok değerli çalışmalar yapmıştır.

Elinden gelen imkanları ile yaptırdığı zaviyede, dönemin değerli ilim insanları yetiştirdi ve öğrenim verdi. Osman Gazi de bu zaviyeye gelerek ondan eğitim aldı. Hatta rivayetlere bakıldığında, Osman Gazi’nin bir gün dergahta iken rüyasında Edebali’yi gördüğü ve göğsünden bir ay çıkarak arşa çıktığını görür.

Edebali bu rüyasını, “Sen baban Ertuğrul’dan sonra Osmanlı’yı kuracak ve çok güçlü bir devletin başına geçeceksin. Benim kızımı da alarak bana damat olacaksın” der ve aynen de bunlar meydana gelir. Şeyh Edebali, 1326 yılında vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.