Consent Preferences Sivil Savunma İle İlgili Kısa Yazı | Beyaz Okul

Sivil Savunma İle İlgili Kısa Yazı

Sivil Savunma Nedir?

Sivil savunma, askeri savunmaya alternatif olmayan ama ihtiyaç doğrultusunda ek olarak devreye giren savunma biçimidir. Devlete ait silahlı kuvvetlerin aksine, yaş, cinsiyet ve diğer hiçbir farklılık, bu savunmayı gerçekleştirmede önemli değildir. Kimi zaman hiç tahmin edilmeyen yerlerde kadın sivil savunma ekipleri devreye girebilir ya da çocuklar, sivil savunmada ihtiyaç duyulan kişiler olabilir.

Sivil savunma, düşman saldırılarına karşı geliştirilen milis güçler de olabilir. Resmi ya da özel tesislerin veya kuruluşların korunmasından tutun da bir bölgenin ya da alanın savunulmasına değin bir çok alanda görev alabilirler. Ülkemiz bu konuda çok değerli deneyimler edinmiştir.

Özellikle Kurtuluş Savaşında, sivil savunmanın ne kadar değerli ve etkili olduğunu gördük. Hatta savaşın kaderini lehimize çevirmede ne kadar önemli olduğunu da okuyoruz. Aslında, günümüzde de bazı halk ayaklanmalarında ya da doğrudan savaşlarda da, sivil savunma görülmektedir.

İnsanların sadece canlarını değil, aynı zamanda mallarını da korumak üzere sivil savunma gösterebilir. Aynı zamanda sivil savunmada, kişi sayısı da çok önemli değildir. Sadece bir kişi ile oluşturulabileceği gibi onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kişi tarafından da oluşturulabilir. Genelde başında, sivillerin seçtiği bir kişi olmakla birlikte, bu kişinin askeri yeteneklere sahip kişiler olması önceliklidir. Fakat, daha önce hiçbir askeri araç veya unsuru eline dahi olmayanlar, komutan olabilir. Bu, o anki şartlara ve durumlara göre değişebilir.

Beyazokul.com


Sivil Savunma İle İlgili Kısa Yazı


Sivil Savunma İle İlgili Kısa Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.