Consent Preferences Solunum Sistemi Hakkında Özet Bilgiler | Beyaz Okul

Solunum Sistemi Hakkında Özet Bilgiler

Solunum Sistemi Nedir?

Vücudumuz çok mükemmel bir yapıya sahiptir. Bu yapı bir fabrika gibi, 7 gün 24 saat en yüksek kalitede ve profesyonellikle işlem görür. Aslında sadece bizim de değil, diğer tüm canlıların vücut yapıları, oldukça mükemmel şekildedir. Vücudun yapıları, sistemleri meydana getirir. Solunum, sindirim, boşaltım, bağışıklık….

Bu noktada Solunum Sistemi, çok daha komplike ve hayrete düşürücü şekilde tasarlanmıştır. Kandaki CO2 yani Karbondioksitin, son işlem olarak Oksijen gazıyla yer değiştirmesi işlemine solunum sistemi denmekte. Bu sistemin en önemli aktörü, akciğerlerdir. İnsanlar ve diğer memeliler için ve diğer bazı canlılar için bunu söylemek mümkün. Çünkü diğer canlıların bir kısmı akciğer solunumu yapmaz ve bu yüzden solunum sistemleri de farklılık gösterir. Mesela karıncalar trake solunumu yapar, ya da balıklar solungaç solunumu yapar…

Solunum sistemi

Solunum sistemlerinin ana merkezi akciğerlerdir. Burada vücuttaki CO2 yerini kan hücrelerinin de yardımı ile O2’ye bırakır. Yani Karbondioksit, akciğerlerimiz yardımı ile Oksijene dönüşür. Bu da tabii ki tekrar damarlara ve doğal olarak kana karışır. Solunum sistemi burundan veya ağızdan başlar, yutak, gırtlak ve soluk borusu çizgisinde devam eder. Son olarak ise akciğerlerde son bulur veya yeni bir başlangıcı meydana getirir.

Alveol adı verilen kılcal damarların bulunduğu büyük yapı da, bu bağlamda önemli bir görev üstlenir. Temiz hava, alveoller yardımı ile kana geçer. Bu da, solunumun tamamlanmasını sağlar.


Solunum Sistemi Hakkında Özet Bilgiler


Solunum Sistemi Hakkında Özet Bilgiler
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.