Consent Preferences Söyleyene Değil, Söyletene Bak Kompozisyon | Beyaz Okul

Söyleyene Değil, Söyletene Bak Kompozisyon

Söyleyene değil, söyletene bak adlı atasözü için bir kompozisyon oluşturduk. Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Söyleyene Değil, Söyletene Bak Kompozisyon

Günlük zaman dilimi içerisinde kurduğumuz iletişimler ve öğrendiğimiz bilgilerle zihnimize yeni bir ufuk açabiliriz. Bir kişiyle konuştuğumuz zaman onun söyledikleri bize yeni yol gösterebilir, hoşumuza gidebilir, doğru gelebilir. Böyle durumlarla çok sık karşılaşsak da genellikle bizlere doğru bulduğumuz konuşmayı yapan ve doğru fikirleri veren kişiyi değil; o kişiye söyleteni överiz.

Atalarımız aslında bizim söylediklerimizin arkasında farklı bir güç olduğunu, o gücün de Allah şeklinde karşımıza çıktığını anlatmak için söyleyene değil, söyletene bak sözünü kullanmayı doğru görmüşlerdir. Atasözüyle beraber aslında bize yararı olan, hayatımızı değiştirecek fikirlerin her ne kadar karşımızdaki insan tarafından söylenildiği bilinse de onun arkasındaki Allah gücünü unutmamamız gerektiği ortaya çıkmıştır.

Atalarımız tarafından söylenen sözün örneği olarak bir iş fikrini gösterebiliriz. Diyelim ki; bir kişiyle konuşuyorsunuz ve o anda işsizsiniz. Size bilmediğiniz yeni bir iş hakkında bilgi veriyor. Siz o işi yapabileceğinizi anlıyorsunuz, işi yapmaya başlıyorsunuz. Ancak burada o fikri veren kişi her ne kadar karşımızdaki insan olsa da ona teklifi söyleten vardır.

Söyleyene Değil, Söyletene Bak Ana Fikri

Söyleyene değil, söyletene bak atasözünün ana fikri; Hayatımızı değiştirecek söylemlerin bize Allah tarafından söyletildiği anlatılır.Söyleyene değil söyletene bak kompozisyon

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Söyleyene Değil, Söyletene Bak Kompozisyon


Söyleyene Değil, Söyletene Bak Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.