Consent Preferences Söz Gümüşse, Sükut Altındır Kompozisyon | Beyaz Okul

Söz Gümüşse, Sükut Altındır Kompozisyon

Söz gümüşse sukut altındır adlı atasözü içi kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek  ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Söz Gümüşse, Sükut Altındır Kompozisyonu

Allah tarafından bizlere verilen konuşma ve iletişim kurma yeteneğini her zaman kullanmaktayız. Ancak kimi zaman konuşmak söz söylemek yerine susmak, sakince beklemek bize daha fazla avantaj sağlayabilir. Özellikle bilmediğimiz konularda konuşmak, bir tartışma anında konuşmak doğru bir davranış değildir. Bize genellikle olumsuz etkileri ile geri dönüş yapar. Böyle durumlarla karşılaşmamak için yerinde ve zamanında konuşmak önemlidir.

Atalarımız sözün önemli olduğunu ancak sükutun yani sessiz kalmanın, susmanın sözden, konuşmadan daha önemli olduğunu anlatabilmek için söz gümüşse, sükut altındır sözünü kullanmışlardır. Bu atasözüyle bizlere her yerde konuşmanın ve sürekli söz söylemenin yanlış bir davranış olduğunu anlatmaya çalışarak nerede ve ne zaman konuşacağımızı iyi bir şekilde tartmamız gerektiğini ifade etmişlerdir.

Söze örnek olarak bir toplantıyı gösterebiliriz. Herkesin bir arada olduğu bir aile toplantısındasınız. Bilmediğiniz bir konu hakkında o konuyu bilenler tarafından sohbet ediliyor. Ancak siz o konuyu bilmediğiniz için sadece sohbete dahil olmak amacıyla konuşursanız sizi o gruptan dışlayabilirler. Sizin hakkınızda kötü düşünmeye başlayabilirler. Önemli olan bilinmeyen konularda susmaktır.

Söz gümüşse sükut altındır

Söz Gümüşse, Sükut Altındır Ana Fikir

Söz gümüşse, sükut altındır atasözünün ana fikri; Bazen susmak, sessiz kalmak konuşmaktan daha etkili olabilir anlamına gelir.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Söz Gümüşse, Sükut Altındır Kompozisyon


Söz Gümüşse, Sükut Altındır Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.