Consent Preferences Süleyman Nazif kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

Süleyman Nazif kimdir? Kısaca hayatı

02.12.2023
A+
A-
Süleyman Nazif kimdir? Kısaca hayatı

Süleyman Nazif, eserleri ve kişiliği ile tanınan edebiyat dünyasının önemli şair ve yazarlarındandır.

Süleyman Nazif kimdir?

Süleyman Nazif, Diyarbakır‘da doğmuş ve Kürt asıllı Türk şair ve yazarlardandır. Bürokrat, şair ve yazar kişiliği ile bilinen Süleyman Nazif, 29 Ocak 1870 yılında doğmuştur. Edebi üslübu ve aynı zamanda yazarlık kişiliği ile Namık Kemal’le çok büyük benzerliklere sahiptir. Bununla birlikte Namık Kemal’den de etkilenmiş ve bunu yazılarında da hissettirmiştir. Nükteliği ve hazırcevaplığı ile bilinen Süleyman Nazif, bu yönü ile diğer yazarların da tepkisi ile karşılaşmış ve birçok toplantıdan kendisi dışlanmıştır.

Süleyman Nazif

Süleyman Nazif’in babası şairdi ve bu yüzden kendisini de bu yönde etkilemiştir. Annesi ise Diyarbakır’ın aşiretlerinden birine mensuptu. Diyarbakır’ın yanı sıra Harput ve Maraş’tada bulunmuş ve aynı zamanda İstanbul’da da siyaset alanında bazı görevler üstlenmiştir.

Arapça, Farsça ve Türkçe dillerinde yazdığı şiirleri ile büyük bir ün kazanmıştır. Servet-i Fünun akımının etkisinde kalmış ve bu akımı niteleyen ve temsil eden şiirleri ile dikkat çekmiştir. Siyasi saiklerle Malta’ya sürgün edilmiş ve yaklaşık olarak 20 ay da burada sürgün kalmıştır. 1927 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.