Consent Preferences Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Kompozisyon | Beyaz Okul

Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Kompozisyon

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Kompozisyonu

Hayatımızda yaptığımız işlerle veya aldığımız kararlarla bazen olumlu sonuçlar elde ederken, bazen olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Nasıl ki bir çocuk önce sobaya dokunup eli yandıktan sonra bir daha sobaya dokunmuyorsa biz de yanlış yaptığımız kararlar sonrasında artık daha tedbirli davranmaya başlamalıyız. Aynı konu için bir kere hata yapmak oldukça normaldir. Ancak yapılan hatayı tekrarlamamak önemlidir.

Atalarımız her insanın hata yaptığını ancak yapılan hatalardan bir ders alınması gerektiğini bu yüzden tedbirli davranışın altını çizdiği sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer sözünü kullanmışlardır. Bir kişinin aynı davranış üzerinde iki kez üst üste hata yapması onun hayatında büyük kayıplar meydana gelmesi anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla hata yapılan konulara yönelik önlemler almak hayatidir.

Okuldaki anlatılan dersleri evde tekrar etmeyen bir öğrenci düşünelim. Bu öğrenci ilk derste konuları tekrar etmeden okula gitsin. Öğretmeni her ders sözlü yapacağını bu yüzden konuların tekrar edilmesi gerektiğini söyleyerek ilk sözlüsüne başlasın. Derslerini tekrar etmeyen öğrenci sözlüye kaldırıldığında ya da 0 alacaktır. Bu hatayı bir kere yapan öğrenci artık eve gidinde dersleri tekrar etmeye başlar.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer

Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Ana Fikir

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözünün ana fikri; Bir kişinin ikinci kez aynı konulara yönelik hatayı yapmamak için tedbir almasıdır.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Kompozisyon


Sütten Ağzı Yanan Yoğurdu Üfleyerek Yer Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.