SUYUN CANLILAR İÇİN ÖNEMİ

 Yaşamın temeli olan su, canlıllığın sürmesi için gerekli  temel unsurdur. Hava,  Su, ısı ışık ve besin Maddeleri, canlıların yaşaması için gerekli temel unsurlardır. Bu unsurların en önemlileri oksijen ve sudur. Canlı organizmayı oluşturan hücrelerin yaşam faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için suya gereksinimleri vardır. Su yaşam için en zorunlu maddelerden birisidir. Susuzluğa dayanmak oldukça zordur.

Canlılığın sürmesi için gerekli olan temel unsurların başında oksijen ve su gelmektedir. Hava, su, ışık ve besin maddeleri tüm canlılar için temel gereksinimlerdir. Bu gereksinimler içerisinde kuşkusuz ki su en başı çekmektedir. Bir İnsan gıda almadan yalnız su içerek yaklaşık 5 hafta hayatını sürdürebilir. Susuz kalmaya ise ancak 7 ile 12 gün arasında dayanabilir. Doğada bulunan tüm canlı türleri, bitkiler ve hayvanlar su olmadan yaşamlarını sürdüremezler. Canlılığın temeli olan, su, oksijen, ışık ve beslenme kaynakları dikkatli kullanılmalı bilinçli davranış tarzı tüm insanlığa kavratılmalıdır.

Günümüz dünyasında, kuraklık ve küresel kirlenme başta olmak üzere nüfus yoğunluğu, sanayideki gelişmeler ve bitkisel çeşitlilik ve yaygınlığın gelişmesi nedeniyle su tüketimi artmakta ve su kıtlığı bir çok ülkede kendini göstermektedir. Türkiye az miktarda su kıtlığı çeken ülkeler arasında yer almakla birlikte, hızlı nüfus artışı, kirlenme, kentlerde şebekedeki su kaybı, tarım, sanayi ve evsel su kullanım oranlarının belli bir strateji doğrultusunda dağıtılmaması ve yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması; mevcut kaynakların daha dikkatli kullanılmasını ve kirlenmeye karşı gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını gerektirmektedir.

Su gereksinimi
İnsan organizmasının %60-70’inin su olduğu bilinmektedir. Bu suyun 3 te 2’si hücreler içerisinde, geriye kalan kısmı ise dokular arası sıvıda ve kanda bulunmaktadır. İnsan fizyolojik gereksinimi olan suyu her gün muntazam olarak karşılamak zorundadır. Bu suyun yaklaşık %50’sini içeceklerden, %35’ini yiyeceklerden ve %15’ini de oksidasyon suyu olarak vücuttaki gıdaların yakılmasından sağlar.

Genel olarak su gereksinimi günlük 2500-3000 kaloriye karşılık her bir kalori için 1 lt hesabı ile 2. 5-3 litre olarak hesaplanır.

Proteinlerden zengin gıdaların bol olarak yenilmesi halinde de proteinlerin parçalanma ürünü olan üre idrarla atıldığından idrar miktarı çoğalmakta ve bu yoldan su kaybı artınca , suya duyulan gereksinim de yükselmektedir. İnsan fizyolojik gereksinimi olan suyu her gün muntazam olarak karşılamak zorundadır. Bunun yaklaşık %50’sini içeceklerden, %35’ini yiyeceklerden ve %15’ini de oksidasyon suyu olarak vücuttaki gıdaların yakılmasından sağlar.

Susuzluğun ölüme kadar götüren çok ciddi sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Susuzluğun derecesine göre organizmada çeşitli olaylar şekillenir. Kandaki su normalin %3′ ünden daha fazla eksilirse böbrekler metabolizma artıklarını geçiremeyecek hale gelir. İnsan organizmasında 2 litre su çıkması halsizlik, 3 litre su kaybı belirgin bir düşkünlük nedeni ve 4 litre su kaybı tehlikenin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Organizmadaki suyun % 11-12’sinin kaybı ise ölüme neden olmaktadır. Susuzluktan ölüm, kan yoğunluğunun fazlalaşması (Kanda 3-4 litre kadar su vardır) nedeniyle ince damarlarda dolaşımın durması sonucu asfeksiyle şekillenir. Hayvansal organizma, bileşimindeki glikoz ve yağın tamamının, Proteinin %50’sini kaybetmesine rağmen yaşamaya devam ettiği halde suyun %20’sini kaybettiğinde ölmektedir.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

195 Yorum

 1. çk güzel bir site çok güzel şeyler yazıyor açıklayıcı ve anlaşılır bie dilde. :)

 2. çok süper bir sitedidir ben çok sevdim çok güüüüüüüüüüzel idi beğenen arkadaşlarım da var size söyleme mi istiyorlar teşekkürler başarılar ilerim

 3. çok süper ayrıca arkadaşlarım da beğendi güzel olduğunu söylememi istiyor teşekkürler

 4. Ben Kamile. Bu yazıya insanlar emek çekmişler ve hiç bir karşılık beklemeden bizlerle paylaşmışlar. Teşekkür borçluyuz.

 5. çok güzel bir site çok beğendim performansıma yardımcı oldu çok teşekkürler

 6. Beyza arkadaşımla beraber buradan faydalanarak güzel bir ödev yaptık. Arkadaşlar yazının aynısını alıp yazmayın, değitirin yani. Sonuçta bu yazıyı da bizim gibi bir öğrenci yazmış beyazokul.cama göndermiş. Emek çekmiş teşekkür ederiz. Ya sizi anlamıyorum yani.. Aynısını yazarsanız öğretmen anlar ve düşük not verir. H aha ha..

 7. Su kaynakları insanlığındır. Hayatın temeliolan sudur. Su bütün canlıların hakkıdır. bitkilerin bile.

 8. Suyun canlılar için önemi işte bu yazıyı yazdığım icin 100 aldım :)

 9. super olmuş fakat çok uzun ama proje ödevime yardımcı oldu 100 aldım çok güzel bi sıteymiş……

 10. teşekkür ederim çok güzel performans vardı100 aldım
  bence bu çok önemli bir konu vücudumuzun4/3 su ilekaplı

 11. Sıcak havalrda bol bol su tüketin. Susuz kalmak çok tehlikeli. Su her şeydir. Güvenli yerlerden su için. Suyu kirletenleri uyarın. Suları boşa harcamayın.

 12. Suyun canlılar için önemi saymakla da bitmez. Yazmakla da bitmez. Su demek yaşam demek.

 13. Buradaki yazıyı olduğu gibi kopyalarsanız ver kendinizden hiç bir düşünce katmazssanız öğretmen elbetteki size zayıf verir. Beyazokul çok iyi bir site ama lütfen istismar etmeyin saygılı olun. Aynısını yazmayın.

 14. arkadaşlar size önermem ben yazdım öğretmen 1 verdi napıcam ben şimdi.
  offfffff offffffffffffff

 15. Suyun canlılar için önemi konulu bir yazı ancak bu kadar güzel yazılır. Hemen kaydediyorum. Kesin lazım olur. Teşekkürler.

 16. yha biri 1 aldım dio biri 100 aldım dio yazımmı yazmıımmı bilemedim açıkçası biri bunu açıklasınnn!

 17. ben 5.ci sınıfa gidiyorum fen bilgisi dersime müdür y. giriyor geçmiş olsun dileyin bana xD

 18. ben 5 .ci sınıfa gidiyorum fen dersime müdür y. giriyor ne şanssızlık ya ge.çmiş olsun dileyin bana xD

 19. fen hocam çok ama çok sert onun için sizin sitenizi tercih ettim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. Çocuk hakları ile ilgili bulduğum en güzel yazı bu. İyi ki varsın Beyaz Okul

 21. Suyu nasıl kullanacağımızı bilemiyoruz. Sanki hiç bitmeyecekmiş gibi çeşmeyi sürekli açık tutuyoruz ve yoyratça kullanıyoruz. Dünya üzerinde bir çok topluluk su sıkıntısı yaşıyor. Devamlılıklarını sürdürebilmek için suyun her damlasına ihtiyaç duyan bu canlılara saygı duymalıyız…

 22. Eskiden savaşlar altın için petrol için olurdu. Hala petrol için savaşlar yapılıyor ama gelecekte sanki savaşlar su için çıkacak gibi geliyor. Su gerçekten canlılar için önemli. Boşa akıtmamak gerek…

 23. Suyu, ihtiyaca göre kullanmaz iseniz hem bütçenize hem de çevremize zarar vermiş olursunuz.

 24. Suyun canlılar için önemi bence sonsuzdur. Bu cümleyi de yazıya aynen ekleyin…
  Beyaz Gül

 25. Suyun canlılar için önemi kitaplara sığmayacak kadar çoktur…

 26. evet canlılar nasıl duruyor çünkü onlar suda yaşıyolar ve çok güzel yüzenler var ve onlar da çok güzel yüzüyor

 27. Suyun bütün canlılar için önemi sonsuzdur. Böyle önemli bir nimeti israflı kullanmak gereklidir. Suların kirletilmesi, sanayi artıklarının suya sızması ayrıca büyük bir kötülüktür.

 28. ödevim harika oldu tam 100 aldım kim yazmışsa bunu çok iyi yazmış ellerine salık iyiki ben suyun canlılar için önemini seçmişim ellerine sağlık öğretmende çok beğendi hepinize teşekkür ederfim sakın oyunlara dalıp derslerinizi aksatmayı birgün gelir okumak istersiniz okuyamazsınız ve çalışırsınız okumanın da önemini bilirsiniz bunu onutmayın sakına unutmayın bunu bilinki ALLAH hepinize zihin açıklığı versin inşallah ünüversiteyi kazanırsınız ve bir iş sahibi olursunuz hepinize ALLAH RAHATLIK VERSİN

 29. biraz dha kısa olsaydı olmuyomuydu ellerim koptu ya yazarken
  bu ne böyle ya masal,hikaye gbi resmen destan resmen destan
  :!):?)

 30. bittm yaza yaza ama güzel yazmaya değer yani
  bakam bu performans ödeviydi not kaç gelck bkam

 31. Çok güzel güldüğüm yeri söylüyorum ” su en başı çekiyor” halaydamıyız be

 32. imam hatibe giden yok mu?
  peki malatya da yaşayan var mı? mesaj bırakın

 33. sağolun çok güzel prejeme yardım ettiniz .Yanlız bazı yerlerde gereksiz yazılar varnn1

 34. sağolun çok güzel projeme yardım ettiniz .Yanlız bazı yerlerde gereksiz yazılar var

 35. sağolun çok güzel projeme yardım ettiniz .Yanlız bazı yerlerde gereksiz yazılar var

 36. performans ödevinden sizin sayenizde 100 aldım çooooooooooooooook teşekkür ederim

 37. Ben büyüyünce çevreci olacağım ama çevre mühendisi değil. Çevre mühendisleri çevre konusunda duyarlı değiller. Hiç çevre mühendislerinin eylem yaptıklarını görmedim. Çok ilginç.

 38. suyun canlılar için önemini araştırdım ve 100 aldım ve hepsi beyaz okul sayesinde oleyyyyyyyyyy

 39. performans yazıyorum ve 100 alabilirim çünkü mükemmel hazırlanmış olleyyyyyyyyyyyyy:)

 40. süpersinizz…. bayıldım 100 aldım 5. sınıfım okulun en çalışkanıyım

 41. Suyun canlılar için önemi hayatın kendisi demektir yani.

 42. çok kısa bir yazı projem için uygun değil bunu ben 5 dakikada yazarım ben internete çok uzun bir yazı yazdım ama çok kısa çıktı

 43. çok teşekürler sizin sayanizde 100 aldım çok mutluyum çok teşekürler

 44. sizin sayenizde çok güzel bir proje oldu çok teşekkür ederim beyaz okul

 45. Geri bildirim: suyun canlılar için önemi - İlhas su arıtma cihazı, Aura cebilon,su aritma cihazı fiyatları
 46. Su kaynakları giderek tükeniyor. Önlem alınmaz ise önümüzdeki yıllarda kuraklık tehlikesi başgösterecktir.

 47. Suyu nasıl içmeli?
  Sunun özelliği nasıl olmalı?
  İçme suyu pahalı mı?
  Su bitse ne olur?
  Susuz hayat olur mu?

 48. süperrrrrrrrrr 100 alıyorumm :))))))))))) çokk tşk sizin gözünüzü öperimmmm

 49. Suyun canlılar için önemini daha iyi anlamak için, yazın temmuz sıcağında bir gün su içmemeyi deneyin bakalım ne oluyor? haa sakın deneme için saksıdaki çiçeği susuz bırakmayın. Ölür.

 50. salon çok işime yaradı 5. sınıf proje ödevi deildi öretmen ölesine ödev verdi çok işime yaraı hepsini yazmıyacağım tabi ikide 1 sayfaya yetecek kadar demişti ama bana göre biraz yazacağım inşlalah işime yarar zaten arkadaşlarımızda demiş işime yaradı diye işime yaradı saolun bundan önce baya araştırdım ama en iyisi buydu salon var olun ;D :( :D :) Ç:D

 51. BU ARAŞTIRMA BENİM PROJE ÖDEVİM İNŞALLAH YÜZ ALIRIM SAYENİZDE ÇOK GÜZEL BİR SİTE =D

 52. sizi çok seviyorum inşallah allah izin verirse 100 alırım amin tşk ederim

 53. benimde proje ödevim pazartesi günü götürücem inş 100 alırım

 54. Güzel yani inşallah makalemi bu bilgilerle yapabilirim
  Çok teşekkürler
  Beyaz Okul……………

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort