Consent Preferences i | Beyaz Okul

Suyun Faydaları ve Önemi

Tüm canlılar için olmazsa olmaz yaşam kaynağıdır su. Suyun Faydaları ve Önemi sadece içme suyu olması olarak düşünülmemelidir.  İçilmesinin yanında doğal döngüyü, bitki ve hayvanlar aleminin devamlılığını sağlamaktadır. Suyun yaşamsal önemi vardır.  Bu nedenle su kaynaklarının gezegenimizde tutarlı bir şekilde korunması, insanların özellikle de yaşlı ve çocukların yeterli derecede su tüketimlerinin sağlanması şarttır.

1,1 milyar insanın temiz içme veya kullanım suyundan yoksun olduğu sanılmaktadır. Yine yılda yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Suyun Faydaları ve Önemi

Yaşamın temeli olan su, dünyamızın dörtte üçüdür. İnsan vücudunun ise % 80’i sudur. Dünyadaki tatlı suyun %80 i buzul halde, kutuplarda bulunmaktadır. Ülkemizin akarsu ve nehirlerinin yaklaşık 2/3ü (yaklaşık 300 nehir) sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır. Akarsuların komşularımızla sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Tarih boyunca su meseleleri yüzünden devletler arasında savaşlara varan sürtüşmeler yaşanmıştır.

Sadece insanların değil, küresel iklim nedeniyle, kuraklıkla başı belada olan bitki ve hayvanların da su ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir.

Araştırmalara neticesinde 2025 yılında dünya nüfusunun üçte birinin susuz kalma riski bulunmaktadır. Dünya nüfusunun giderek şehirlerde yoğunlaşması nedeniyle insanlık önemli bir sorunla yüzleşecektir. Şehirlerin temiz suya daha fazla gereksinim duyması aynı zamanda daha büyük atık su sorunu demektir. Şehirlerdeki nüfusunun artması ciddi su problemlerini de beraberinde getirecektir.

su

Suyun faydaları ve önemi, dünyamızın yaşlanan giderek kirlenen ve hoyratça kullanılan kaynaklarını düşündüğümüzde daha da dikkate değer bir hal alıyor. Eğer çevreye duyarlı olmayan sanayi tesislerindeki artış ve gelişigüzel kaynak tüketimi devam ederse insanlığın gelecekteki hayatı tehlikeye girecektir. Sadece insanlık değil tüm canlılar alemi için su hassasiyeti ivedilikle taşınması gereken bir sorumluluktur. Su ve diğer doğal kaynakların tüketilmesinde bilgi ve bilinç oluşturmak ise tüm ülke yönetimlerinin vazifesi olmalıdır.


Suyun Faydaları ve Önemi


Suyun Faydaları ve Önemi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.