Tahsin Nahit Kimdir Kısaca Hayatı

31.12.2022
A+
A-
Tahsin Nahit Kimdir Kısaca Hayatı

Tahsin Nahit, her ne kadar günümüzde belki de ismi hiç duyulmamış biri olmasına rağmen, hem yazarlığı hem de Galatasaray Kulübü açısından değerlendirildiğinde son derece önemli bir şahsiyettir. Tahsin Nahit, 1887 yılında İstanbul’da doğdu. Şair ve yazarlığın yanı sıra Galatasaray Spor kulübünün de 9 numaralı kurucusu olarak bilinir. Aynı zamanda Türk Edebiyatı’nın en önemli akımlarından olan Fecri Ati’nin de üyelerinden biridir. İngiliz Edebiyatı’nın en önemli eserlerini çevirerek Türk Edebiyatına kazandıran Mina Urgan’ın da babasıdır.

Edebiyat ve kulüp yöneticiliklerinin yanı sıra aynı zamanda politika ile de ilgilendi. Öyle ki; İttihat ve Terakki de dahi görev almıştır. Ancak ileriki zamanlarda bu partiyi, kuruluş ilkelerinden ayrıldıkları için terk etmiştir.

Jön Türk adlı piyesi ile dikkat çeken Tahsin Nahit, Aşkımız ve Sanatkarlar adlı oyunları ile de tanınmıştır. Şahabettin Süleyman’ın da ortak olduğu projelerden olan Kösem Sultan piyesi ile ustalığını göstermiştir. Servet-i Fünun ve Fecri Ati cemiyetlerine üye olmuştur. Tahsin Nahit, 1919’da İstanbul’da vefat etmiştir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.