Consent Preferences Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon | Beyaz Okul

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz atasözü çalışma hayatı ile ilgili söylenilmiş belki de en iyi atasözlerimizden birisidir. Çalışmayanın istemeye de yüzü olmaz gibi bir söyleme denk gelen bu atasözü, günlük hayatta çok kullanılabilir.

Öte yandan bu atasözünün anlamı, örnek kompozisyonu ve diğer detayları okullarda öğretmenlerin istediği formatta yazılmış konu devamı aşağıdadır.

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Ne Anlama Gelir?

Başarı elde etmek için öncelikle çalışmak gerekiyor. Çalışmadan ne başarı gelir, ne de durduk yere bir karşılık bekleyebilirsiniz. Yani başarı ve getiri için çalışmanız şart! Bu sözün anlamı tam olarak bu şekildedir. Emek sarf edilmeyen bir işten ürün beklemek veya herhangi bir getiri beklemek tamamen hayalperestlik olur. Bu nedenle bir işi yapmadan o işten sonuç beklemeyin. Önce özverili bir şekilde yaptığınız işte çalışmanız gerekiyor.

tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon Örneği

Başarı elde etmek için mutlaka çalışmamız ve çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Eğer çalışmadan ve bir özveri göstermeden sonuçlar almayı beklersek hiçbir şekilde olumlu sonuç alamayız. Çok para kazanmak isteyen, iyi bir ev almak isteyen, iyi bir işe girmek isteyen kişiyi düşünelim. Eğer bu kişiler çalışmazsa, birikim yapmazsa ya da iyi bir üniversitede eğitim almazsa isteklerini gerçekleştirmeleri imkansız görünmektedir.

Atalarımız çalışmanın önemini vurgulamak ve insanların başarı elde etmesi için çalışması gerektiğini anlatmak için tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz sözünü kullanmışlardır. Bu söz hem söylenildiği gibi tarladan verim elde etmek isteyen kişilerin gerekli bakım ve ekim işlerini yapmasının gerekliliğini anlatmak için kullanılmıştır. Hem de bir konuda gereken çalışmayı ve işi yapmayan kişilerin başarı elde edemeyeceği anlatılmak için kullanılmıştır.

Sözün gerçek anlamına bir örnek verelim. Diyelim ki; meyve tarlası olan bir kişi var. Bu kişi gerekli zamanlarda tarlasına bakım yapmadıysa, sulamaları zamanında gerçekleşmediyse veya diğer işlere özen göstermediyse harman zamanı da tarlaya gelemez. Çünkü ürünü olmayacaktır.

Bu Atasözünün Ana Fikri

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz atasözünün ana fikri, çalışmanın önemidir. Çaba sarf etmeden, bir sonuç beklemenin açıkça boş olduğunu vurgulamaktadır.

 


Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon


Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.