Consent Preferences Tartışmacı Anlatım Örnekleri | Beyaz Okul

Tartışmacı Anlatım Örnekleri

Tartışmacı anlatıma örnekler vermeden önce tartışmacı anlatım türünün ne olduğunu basit bir şekilde anlatmak gerekir. Anlatım tekniklerine baktığımızda pek çok tür karşımıza çıkmaktadır. Ancak en dikkat çekeni şüphesiz tartışmacı anlatım tekniğidir. Bu teknik bir tez ve antitez içermektedir. Tez savunulan görüştür. Antitez ise; savunulan görüşe karşı gelen ikinci farklı bir düşüncedir. Bu teknik daha çok röportajlarda, karşılıklı konuşmalarda ve tartışma programlarında kullanılmaktadır. Düşünceler sade bir şekilde anlatılır.

Tartışmacı anlatım türünde daha çok sade bir dil karşımıza çıkarken; savunulan görüş çeşitli sayısal ve nitel verilerle açıklanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu anlatımlar yapılırken okuyucuların ya da dinleyicilerin anlamasını zorlaştıracak kelimeler kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Günümüzde tartışmacı anlatıma pek çok örnek gösterilebilir. Özellikle siyasetçilerin bu yöntemi fazlasıyla kullandığını bilmekteyiz. Son zamanlarda Coronavirüs sebebiyle sağlıkçıların farklı görüşlerde bulunması tartışmacı anlatıma örnek gösterilebilir.

Bilgi Notu: Tartışmalı anlatımda 2 durum söz konusu olmalıdır tez ve antitez; yani konuda bir zıtlık aranmalıdır şimdi örnekler vererek açıklayalım:

Başarılı olmak çok sayıda maddi kazanç elde etmek değildir aksine toplumdaki kabul edilebilirliğimiz başarılı olmanın göstergesidir.

Burada maddiyatın para mı yoksa saygınlık mı olduğu tartışılmıştır.

Deneyimler insanı olgunlaştırarak gelişmesinde yardımcı olur; ancak hiçbir zaman unutulmamalıdır ki akıl yaşta değil baştadır.

Burada ise deneyimlerin tecrübe mi yoksa zeka mı olduğu konusunda tartışma görülmüştür.

Herkes tutturmuş bir edebi furya gidiyor. Okumak sadece eylemden ibaret olsaydı eğer dünya üzerinde en kültürlü insanlar sadece okuyan insanlardan ibaret olurdu. Yani nitelik ve nicelik meselesi… Okuyucu eline aldığı eseri seçici bir edayla incelemeli, eleştirileri hakkında bilgi edinmelidir. Şimdi siz yüzlerce aşk romanı okuyan insanla felsefi kitaplar arasında mekik dokuyan insanı nasıl bir edebilirsiniz?

Tartışmacı anlatıma örnekler bu şekilde verilebilir.

Bakın yukarıda ilk 2 cümlede karşılıklı görüşlere yer verilirken 3. cümlede bir iddia var. Yazar burada düşüncelerinin haklı olduğunu savunmuş yani bir tartışma var. Tartışmalarda en çok bu durum görülür ve genelde yazar yazısında sorular sorar öyle değil mi?, haksız mıyım?, nasıl? ifadeleri çok sık kullanılır.

Tartışmacı anlatım örnekleri içerisinden basit bir örneği sizlerle paylaşmak istiyoruz. Mesela interneti ele alalım. İki farklı görüş olsun. Biri internetin bilgiye erişmede kolaylık ve hızlılık sunduğunu söylesin. Diğeri de internetin bireyi asosyal yaptığını, asparagas haberlerin dolandığı bir mecra olduğunu ifade etsin. İki görüş de birbirine zıt ve ayrıca aynı konu üzerine yoğunlaştıkları için tartışmacı anlatıma örnektir.


Tartışmacı Anlatım Örnekleri


Tartışmacı Anlatım Örnekleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.