Consent Preferences Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Kompozisyon | Beyaz Okul

Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Kompozisyon

Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamışTavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için  atasözlerine başvururuz.

Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Kompozisyonu

Günlük yaşam diliminde karşılaştığımız ve sürekli iletişime geçtiğimiz kişiler bulunmaktadır. Bazen iletişime geçtiğimiz kişilerle iyi bir şekilde anlaşsak bile, bazen onların söylediği sözlere kırılarak küseriz. Ancak küstüğümüz ve darıldığımız kişilere dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle bizlerden üst bir mevkide yer alan kişiye küstüğümüz zaman o kişi bizi muhtemelen dikkate almayacaktır. Biz ise sadece küsmüş olarak kalacağız.

Atalarımız birbirimizle kurduğumuz ilişkiler sonucunda küslüklerin olabileceğini düşünerek küseceğimiz kişinin kim olduğuna bakarak bu davranışı sergilememiz gerektiğini bildiren tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış sözünü kullanmışlardır. Böylece eğer bizden üst rütbede olan kişiye küsmeye kalkarsak onun küstüğümüzden haberi olmayacaktır, olsa bile bizim küsmemizi dikkate almayacaktır.

Bu atasözüne en iyi örnek bir işyerindeki patron ve elemandır. Patronlar kimi zaman iş yoğunluğundan ya da kendi rütbesini göstermek için elemanlarına kötü, kırıcı davranabilirler. Ancak elemanlar bu tepkiye alınıp küserlerse patronlarının ruhları bile duymayacaktır. Patronunuzun yaptığı davranış sizi kırabilir ancak; bir sonraki aşamada siz ona küsmek yerine daha iyi bir iş çıkarmaya bakmalısınız.

 

Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Ana Fikir

Üst mevkide olan bir insana küsersek onun bizim küstüğümüzden haberi olmayacaktır. Haberi  bile olsa bunu dikkate almaz ve küsen kişi küs olarak kalır. Bu atasözüne en iyi örnek ast/üst ilişkisidir.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Kompozisyon


Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.