Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Kompozisyon

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Kompozisyonu

Yaşamamızın bulunduğu konumdan daha iyi bir noktaya gelmesini ve başarı basamaklarını çıkmak istiyorsak sadece beklemekle bu isteğimizi gerçekleştiremeyiz. Önemli olan başarı elde etmek isteyen kişilerin azim göstermesi, sabırlı olarak sürekli çaba harcamasıdır. Yoksa oturduğumuz yerden kolumuzu bile oynatmadan bir başarının gelmesi ne yazık ki imkansızdır. Bu yüzden insanın her zaman gayretli ve çalışkan olması gerekmektedir.

Atalarımız yaşamanda değişiklik isteyen ve her zaman zirveye ulaşmayı kendisine emel edinen kişilerin çaba göstermesi gerektiğini anlatan tekkeyi bekleyen çorbayı içer sözünü kullanmışlardır. Kullandıkları bu söz sayesinde aslında insanların sürekli olarak çalışması gerektiğini aksi halde zaferin gelemeyeceğini dikte ederek, boş duran insanları uyarmaya çalışmışlardır.

Bir memuru düşünelim. Memur atandığında en alt basamaktan başlar ve o şekilde yükselmeye devam eder. Ancak dururken yükselmez. Mesela şeflik, müdür yardımcılık, müdürlük sınavlarına girer. Bu sınavlarda başarı elde eder. Böylece yükselişe geçer. Aksi halde sabah 8, akşam 17.00 arası işe giderek ne şef olabilir, ne de müdür olabilir. Hayatımızda her alanda çabalayarak başarı elde ederiz.

 

 

Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Ana Fikir

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer atasözünün ana fikri; Bir insan kendine bir şeyi amaç edinmişse çalışması gerektiği yoksa elde edemeyeceğini anlatıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Kompozisyon


Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.