Termometre Nedir? Termometre Çeşitleri Nelerdir?

Termometre Nedir? Termometre Çeşitleri, Yapıları ve Kullanıldıkları Yerler

Sıcaklığı ölçmede kullanılan termometreler, kullanıldığı alana ve özelliklerine bağlı olarak farklı çeşitlere sahiptir. Cam veya tüplü ortamlarda muhafaza edildiği gibi farklı alanlarda da muhafaza edilebilen bir sisteme sahip olan termometreler, genelde cıva elementi ile kullanılır. Termometreler genelde 2 ölçü birimi ile ölçeklendiriliyor. Bunlardan biri Celcius yani santigrat derece dediğimiz bir de Fahrenheit ölçekli dediğimiz bir başka termometre de bulunuyor.

Amerika’da ve diğer Latin Amerika ülkelerinde genelde Fehrenheit ölçeği kullanılıyor olsa da, Dünya’nın geri kalan bir çok ülkesinde Celcius kullanılıyor. Her ikisi de ideal ölçüm için uygun olsa da, Celcius’un daha az yanılma ve hata payı mevcuttur. Ancak Fehrenheit ise daha ölçeklendirilmiş parametreleri kullanıyor olmasından dolayı, o da avantajlıdır.

Günümüzde tıpkı Barometreler gibi Termometreler de manuel ayarlı olmaktan çıkmış ve dijital kullanıma uygun hale getirilmiştir. Bu da daha kaliteli ve daha fonksiyonel kullanım alanlarını ortaya çıkarmıştır. Özellikle kapalı alanların sıcaklık değişimlerinin takibi için kullanılsa da, son zamanlarda oda sıcaklıklarının öğrenilmesi açısından kullanılıyor. Hatta, arabalarda ve deniz araçlarında da bu ekipman kullanılmaktadır.

Termometre Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen termometre çeşitleri; Katı Termometre, Gazlı Termometre, Cıvalı Termometre, Alkollü Termometre ve Dijital Termometrelerdir. Bu termometrelerden kimisi eski araçlar olup günümüzde kullanılmıyor kimisi de pek de avantajlı kullanım alanı sunmuyor. Cıvalı ve dijital termometreler en çok tercih edilenlerdir.


Termometre Nedir? Termometre Çeşitleri Nelerdir?


Termometre Nedir? Termometre Çeşitleri Nelerdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.