Consent Preferences Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Kompozisyon | Beyaz Okul

Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Kompozisyon

Terzi kendi söküğünü dikemez adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlatımı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Kompozisyonu

Günümüzde hizmet veren pek çok meslek grubu var. Terziler, kuaförler, öğretmenler, hemşireler bu meslek grupları arasında ilk akla gelenlerdir. Ancak bu meslek grupları kendisinden hizmet almaya geldiklerinde çok iyi hizmet verseler bile kendileri aynı hizmete ihtiyaç duyduğunda genellikle bu işlerini yapamazlar. Yani; aslında erbabı oldukları hizmeti kendilerine vermekte zorlanırlar ya da veremezler.

Atalarımız meslek gruplarını düşünerek onların aslında verdikleri hizmetleri kendilerine verirken zorlandıklarını, zaman bulamadıklarını anlatan terzi kendi söküğünü dikemez sözünü kullanmışlardır. Bir mesleği icra eden kişi o mesleğin verdiği hizmete kendisi ihtiyaç duyduğunda genellikle farklı kişilere yardımcı olduğundan dolayı zaman bulamadığını söyler. Bazen zaman bulsa bile kendi işine o kadar zaman harcamaz. Hatta bazen kendisine o hizmeti veremez.

Bir hemşireyi düşünelim. Günde belki de yüzlerce kişiye iğne yapmakta, serum yapmaktadır. Ancak baktığımızda kendisinin bir iğneye ihtiyacı olduğunda kendisine iğne yapamaz. Aynı şekilde kuaför günde onlarca kişiye fön çekebilir ya da boya yapabilir. Ancak kendisine fön çekmekte zorlanabilir, boyasını hazırlasa bile süremez.

Terzi kendi söküğünü dikemez

 

 

Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Ana Fikir

Bir mesleği icra eden bir insan mesleğin verdiği hizmete ihtiyacı olduğunda kendisine o hizmeti veremez. Çünkü ya zamanı kısıtlıdır yada kendi işine zaman harcamak istemez.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir


Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Kompozisyon


Terzi Kendi Söküğünü Dikemez  Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.