Consent Preferences Tevfik Fikret Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Tevfik Fikret Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Tevfik Fikret Kimdir Kısaca Hayatı

Mehmed Tevfik Fikret 1867 yılında İstanbulda doğmuştur. Döneminin en önemli yazarlarından biri olan Tevfik Fikret, hem Osmanlıcılık akımından hem de Cumhuriyetçilik akımından etkilenmiş ve bu akımların gölgesinde eserler ortaya koymuştur. Yayıncı ve şair olmasının yanı sıra, asıl mesleği öğretmenliktir. Aslında onu bu kadar ünlü kılan şey de bir akım olan Servet-i Fünun akımıdır.

Devrimci ve dahası idealist fikrinden dolayı Mustafa Kemal Atatürk de dahil olmak üzere birçok yazar ve siyasetçiyi etkilemiştir. Türk Edebiyatı’nın günümüz Batılı yüzünü ortaya çıkaran ve Batılılaşma akımına öncülük eden kişidir.

Dayısının kızı Nazime habım ile evlendikten sonra memuriyet hayatına devam etmiş ve bu sürede Mekteb-i Sultaniye’ye atanmıştır. Dayısının birçok atamada ve üst görevlerde yer almasında etkisi olsa da, aslında o da bunlara muvaffak olacak güçte ve zekadaydı.

Malumat dergisi ve Serveti Fünun dergisinde yazarlık yapmıştır. İkinci Meşruiyette çok büyük etkileri olmuş ve Galatasaray Spor Kulübü’nün inşa ve devamında önemli roller üstlenmiştir. Şermin, Tarih-i Kadim, Sis, Rubabın Cevabı, Hasta Çocuk, Rübâb-ı Şikeste ve Haluk’un Defteri gibi eserleri halen en çok okunan eserlerdir. 1915 yılında vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.