Consent Preferences Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca | Beyaz Okul

Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca

Tevhidi Tedrisat Kanunu kısaca eğitim alanında birlik ve beraberliği sağlayan 03.03.1924 yılındaki çıkartılmış olan kanunlara verilen addır. Bu kanunla eğitim sistemimizde hem bir laikleşme hem de bir birlik sağlanmıştır. Eski dönemde farklı tarzda eğitim veren okullar bulunuyordu.

Hatta yabancılara ait okullar bile ülkede hatırı sayılır sayıya sahipti. Özellikle misyonerlik faaliyetler yapan okullar ülkemiz için son derece tehlikeliydi. Bunlar denetlenmiyor ve tüm bu okullardan çıkan öğrenciler farklı donanımlara sahip oluyordu.

1924 yılındaki 1. TBMM oturumunda bazı kanunlar kabul edildi ve eğitim öğretim tevhid-i tedrisat kanunu altında tek çatı altına toplandı. Ülkedeki tüm okullar maarif vekaletine yani milli eğitim bakanlığına bağlandı. Tüm okullarda artık MEB denetimi, kontrolü vardı. Ayrıca bu kanundan sonra eğitim ve öğretim kurumları hem ücretsiz hemde demokratik ve laik, çağdaş bir düzene kavuştu. Yabancı okullarda ise Türkçe öğretimi zorunlu hale getirildi.

Not: Tedrisat kanunuyla aynı gün halifelikte yine TMBB tarafından kaldırılmış ve yerine diyanet işleri (günümüz) başkanlığı açılmıştır.

Beyazokul.com


Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca


Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.