Consent Preferences Thales Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Thales Kimdir Kısaca Hayatı

25.03.2020
A+
A-
Thales Kimdir Kısaca Hayatı

Miletli Thales olarak da bilinen ünlü filozof, İyonya Milet yerleşim yerinde M.Ö 624 yılında dünyaya geldi. Kendisinin Egeli olmasından dolayı Yunan, Rum veya Türk olabileceği üzerine birçok söylenti bulunmakla birlikte, Anadolulu bir filozof olduğu gerçektir. Sokrates öncesi dönemin en önemli düşünürlerinden olan Thales, Sokrates başta olmak üzere birçok filozofu da etkilemeyi başarmıştır. Eski Yunan felsefesinde geçen ve bilinen “7 Bilge”‘den biridir.

Ticari faaliyetlerde bulunmuş ve zengin, asil bir aileye mensuptur. Ticaretten dolayı Afrika, Asya ve Avrupa ülkelerinde bulunmuş ve felsefi düşünceleri ile gittiği diyarlarda önemli izler bırakmıştır. Kendisi ile ilgili pek detaylı bilgileri günümüze kalmamış olsa da, başta Herodot gibi bir tarih yazarı olmak üzere Aristo ve Laertios’un kaynaklarında, kendisi ile ilgili bilgiler bulabiliyoruz.

Aslında birçok filozof ve bilimciye göre, gerçek anlamda Felsefenin babasının Thales olduğu söylenmektedir. Felsefenin kendisi ile birlikte başladığı düşünülmektedir. Tanrısal güç ve su her şeyin sebebidir gibi maddeler, Thales felsefesinin ana temel taşlarını oluşturur. Thales, M.Ö 546 yılında vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.