Toplumda Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi

Dayanışma Nedir, Neden Önemlidir?

Dayanışma en kısa anlamıyla insanların zorluklar karşısında beraber çözüm bulma sürecine dayanışma denir. Dayanışma bir aktivite ya da maddiyat çerçevesinde yapılabilir.

Toplumların ve milletlerin ayakta kalmalarını sağlayan en önemli özellikleri, yardımlaşma ve dayanışmaya olan tutumlarıdır. Bir millet, millet olma bilincini ancak o devleti oluşturan unsurlara yani millete karşı gösterdiği dayanışma ile sağlanır. Dayanışma genellikle herhangi bir konudaki ortak tutumlara verilen addır. Yardımlaşma ise, yardıma o an için ihtiyacı olan kişilere sağlanan maddi veya manevi desteğe denir. Dayanışma ve yardımlaşma genelde ani ve acil durumlar için başvurulan kavramlar olsa da, kimi zaman ömür boyu ve hatta ülkenin tarihi boyu ihtiyaç duyulan ve benimsenen durumlar olabilir. Bu durum, o anki içerisinde bulunulan hale göre değişkenlik gösterir.

Yardımlaşma nedir, Neden Önemlidir?

Yardımlaşma; aynı dayanışma gibi bireylerin tek başına üstesinden gelemediği konularda başka bireylere destek sağlamasıdır.

Depremlerde, sellerde, göçüklerde, çığlarda ve diğer doğal ya da normal afetlerde, kişiler arasında dayanışma ve yardımlaşma en üst düzeye çıkar. Çünkü bu durum acil müdahalelere ihtiyaç duyar. Ülkemizde özellikle ekonomik durumdan ve doğal afetlere ev sahipliğini fazlası ile yapmasından dolayı, yardıma muhtaç insanlar bir hayli fazladır. Tarihimiz boyunca, bu yardımları en mükemmel şekilde bize yakışan şekli ile yaptık. Çünkü toplumumuzun ve insanlarımızın geleceği, ancak bunun gibi bize has özellikleri devam ettirmemize bağlı olduğunun bilincindeyiz.

Toplumda Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi

Duygusal bir millet olduğumuz için toplumumuzda yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve yine duygusal olduğumuz için her zaman buna ilk koşanlardan biri olmak için gayret ediyoruz. Bunun her zaman devam etmesi gerekir.

Beyazokul.com


Toplumda Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi


Toplumda Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi
YORUMLAR

  1. ali emir dedi ki:

    toplumda yardımlaşma ve dayanışma arttığı sürece, birlik ve beraberlik artacaktır. Dolayısıyla toplum içinde iç huzur başlayacak ve çatışmalar azalacaktır.

    yazı için teşekkürler.

  2. Erol dedi ki:

    Toplumda dayanışma ruhunun gelişmesine çok ihtiyaç var. Bu dönemde bizler millet olarak muhtaç insanlara el uzatmalıyız. Bu büyük bir insanlık meselesidir.