Trafik Kurallarına Niçin Uymalıyız?

Toplumu oluşturan bireylerin, her aşamada ve her alanda, uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallar, kimi zaman yasalar ile belirlenen kurallar (ticari kurallar, vergi kuralları…) olabileceği gibi, kimi zamansa kişinin toplumun bir parçası olmasını sürdürmesi için gereken kurallar (yaşam alanına saygı, trafik kuralları vs.) olabilir.

İşte trafik kuralları da, aslında yasal olarak belirli bir kurala bağlanmasına rağmen, aynı zamanda toplumun genel aidiyet kurallarının da bir parçası olarak uyulması gereken kurallardır. Trafik kuralları, sadece kendi can ve mal güvenliğimiz için değil, sevdiklerimizin de can ve mal güvenliği için uyulması gereken kurallardır. Bununla birlikte, daha önce hiç tanımadığımız insanların da hayatlarını tehlikeye atmamak için bu kurallara uymak zorunludur.

Trafik Kurallarına Niçin Uymalıyız?

Çünkü kurallara uymaz isek çevrede ve trafik akışında bir disiplin; düzen olmaz. Sürekli ölümler, yaralanmalar, maddi ve manevi kayıplar meydana gelir.

Trafik kurallarına uyulmazsa ulaşımda kargaşalar ve aksaklıklar kaçınılmaz olur.

Trafik kuralları, sadece ışıklara veya yolda hareket etmeye dikkat etmekle olmaz. Aynı zamanda karşıdakinin de yerine kendimizi koymamız gereken ve “kendisi düşünsün” tarzı düşüncelere kapılmamamız gereken kurallardır. İnsanların trafikte araç kullanırken alkol tüketmemesi ve uyuşturucu madde kullanmaması son derece önemlidir.

Trafik Kurallarına Niçin Uymalıyız?

Zira, trafik kazalarının %95’i insan hatası ile meydana gelir ve bunların da çok büyük bölümü uyuşturucu madde kullanımı ya da alkol tüketimi sonrasında meydana gelir. İşte bu yüzden, geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşmamak adına, trafik kurallarına uymak ve gereken şekilde hareket etmeliyiz. Trafik kurallarından biri de, yol kenarındaki işaretlere ve işaretçilere uymaktır. Bunlara uyulduğu sürece, ne kendimiz ne de karşımızdakiler için kötü senaryolar meydana gelmez.

Beyazokul.com


Trafik Kurallarına Niçin Uymalıyız?


Trafik Kurallarına Niçin Uymalıyız?
YORUMLAR

 1. Sezen dedi ki:

  Trafik kurallarına uymayan bencil insanlar yüzünden bir sürü insan hayatını kaybediyor.

 2. Miray dedi ki:

  Bilgilendirmeler için beyaz okula teşekkür ederiz.

 3. Ecem dedi ki:

  Merhaba ben Ecem. Bu yıl 7.sınıfa gideceğim. yaz tatilimde sık sık sitenizi inceledim. Bazen de hazırlık yapıyorum. Trafik kurallarına neden uymalıyız, yazınız ilgimi çekti. Bu yazıdan faydalanarak ben de trafik kuralları hakkında kısa bir yazı yazdım. Giriş bölümünde, trafik nedir, trafik kuralları nelerdir, trafik kurallarına uymanın önemini kısaca belirttim. Bir anlamda okuyucuyu hazırlamış oldum.

  İkinci bölümde ise trafik kurallarına uymak kişiye ne kazandırır? Son bölümde ise….Trafik kurallarına uymalıyız çünkü trafik demek hayat memat meselesidir cümlesi benim dikkat çekici cümlem oldu.

  Şimdi bazıları diyecek ki hayat memat meselesi nedir?
  baba annemden öğrendim hayat memat demek, ölüm kalım demektir. Yani Trafik kurallarına uymak ölüm kalım meselesidir. Kırmızı ışıkta durmazsan yayalara çarparsın. Bu da ölüm kalım meselesidir.

 4. Eren dedi ki:

  Trafik kurallarına neden uymalıyız?
  Çünkü trafik kuralları hayat kurtarır.
  Bu soruyu kendinize sık sık sorunuz: Trafik kuralları nelerdir? Trafik kurallarına uymanın önemi
  Trafik kurallarına uymak, trafik nedir sorusunun cevabıyla verilir. Bir nevi görgü kurallarına neden uymalıyız sorusunun cevabını bulmuş olursunuz. Uygar insan toplum kurallarına, yasalara uyan ve çevreye duyarlı insandır. Tıpkı yemek yerken görgü kurallarına neden uymalıyız sorusunun yanıt gibidir aslında… Trafik kurallarına niçin uymalıyız sorusunu düzgün yanıtlarsak, kazalara mutlaka büyük oranda azalacaktır.