Ülkemizde Turizm Hakkında Bilgi

Ülkemiz, ihracata ve turizme dayalı ekonomiye sahiptir ve bu yüzden turizm, çok önemli bir noktada bulunur. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ülkemiz, bu gelirlerle önemli bir gelir kalemi elde etmiştir. İhracata dayalı kalkınmaya ek olarak turizm gelirleri ile de ülkemiz, dünyanın birçok ülkesine göre önemli bir noktada bulunur.

Geçtiğimiz 2019 yılı içerisinde ülkemize gelen turist sayısı 51 milyon 800 bin rakamına dayanmıştır ve bunların çok büyük kısmını Rus ve Alman turistler oluşturmaktadır. Rusların ülkemizde tercih ettiği bir numaralı destinasyon ise Antalya olmuştur. 

Rus ve Almanları, İngilizler, Hollandalılar, Fransızlar ve diğer Arap ülkeleri vatandaşları takip etmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Turkey-Hagia_Sophia.jpg

Türkiye’nin En Önemli Turistik Yerleri

Özellikle İstanbul, Antalya ve İzmir, turistlerin en fazla tercih ettiği şehirlerimizdendir. Öyle ki, kimi zaman yaz aylarında turistlerin sayısı, yerel halkın sayısından daha fazla olabilmektedir.

Ülkemize 2019 yılı içerisinde 7 milyonun üzerinde Rus, 5 milyonun üzerinde ise Alman gelmiştir. Ülkemize en fazla gelen ziyaretçiler, Avrupa kökenli olup en az ziyarete gelenler ise Amerika kökenlidir. Amerika kıtasından ülkemize gelenlerin sayısı yaklaşık 800 bindir.

Türkiye’de Deniz Turizmi

Akdeniz ve Ege sahillerine binlerce insan turist olarak gelmektedir.

 

Türkiye’de Kış turizmi

Kışın Erzurum, Uludağ ve Sivas Yıldız gibi bir çok tesiste kayak turizmi yapılmaktadır.

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’ye yabancı ülkelerden tedavi olmak için her sene binlerce kişi gelmektedir. Özellikle bu kaplıcalarımız ılıcalarımız yüksek oranda ziyaretçi almaktadır. Örneğin sivas kangal ilçesinde bulunan balıklı kaplıcanın egzama tedavisindeki gibi… Türkiye’nin özellikle saç ekimi alanında önemli bir merkez haline geldiği izlenmektedir.


Ülkemizde Turizm Hakkında Bilgi


Ülkemizde Turizm Hakkında Bilgi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.