Türkiyedeki Altın ve Uranyum Madenleri

Ülkemiz dünyanın en zengin yer altı ve yer üstü madenlerine ev sahipliği yapar. Dağlarda ve yer altındaki madenlerin kalitesi de bir o kadar zengindir. Altın, Uranyum ve Bor madenleri, bu bağlamda öne çıkan madenler olmakla birlikte, son zamanlarda Toryum madeninin de bir hayli güçlü bir maden olarak ülkemizde bileşenlerinin çıkarıldığını söylemek gerekir.

Türkiye’deki Altın ve Uranyum Madenleri, genellikle sadece birkaç bölgede toplanmıştır. Oysa ki, ülkemizin hemen hemen tüm bölgeleri ya bunlara ev sahipliği yapıyor ya da çalışmaların ana merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Maden Tetkik Arama genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre, 700 ton altın ve 9 binin üzerinde de uranyum rezervimiz bulunuyor. Ancak, henüz bunlar keşfedilen miktarlar ve bunların kat be kat fazlası daha keşfedilmeyi bekliyor.

Türkiye'de Uranyum

Enerjide Uranyum’un ne kadar önemli bir maden olduğunu hepimiz biliyoruz. Her ne kadar altının sadece aksesuar olarak kabul edildiğini düşünüyor olsak da, altın; gıda sektöründe, ilaç sektöründe ve hatta yemeklerde dahi kullanılabilen geniş bir çerçeveye sahip. Uranyum’un zenginleştirilmesi faaliyetleri kapsamında, sadece 1 gram Uranyum elementinin, 100 kilogram petrol ve petrol türevlerine eş değer olduğu göz önüne alındığında, aslında ülkemizin ne kadar zengin olduğunu anlamamıza yetiyor.

Türkiye’de 40’tan fazla noktada, sıcak nokta tespit edilmiş ve buralarda maden araştırmaları sahaları mevcut. Ülkemizdeki maden potansiyelinin en yakın zamanda keşfedilmesi gerekiyor. Yoksa iş işten geçebilir.


Türkiyedeki Altın ve Uranyum Madenleri


Türkiyedeki Altın ve Uranyum Madenleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.