Türkiyenin Jeopolitik Önemi

Türkiye’nin jeopolitik önemi kısaca şu şekilde açıklanabilir. Ülkemizin Karadeniz ve Akdenizin ortasında bağlayıcı köprü görevi görmesi, Asya ve Avrupa Kıtalarının geçiş noktası olması (transit geçiş de denilir) gibi bir çok önemli coğrafi özelliklere sahip olması gibi önemli durumları vardır.

Asya ve Avrupa arasındaki bağlantıları İstanbul boğazı ile sağlanır. Yine Karadenizin üzerindeki devletler ile akdeniz – Afrika devletleri arasındaki deniz trafiği İstanbul ve Çanakkale boğazları sayesinde sağlanır. Bu gibi konumlar Türkiye’nin jeopolitik önemini ortaya çıkarmaktadır. Örneğin komşu ülkeler kıtalar arası bir taşıma yapılacağı zaman, veya kıtalar arası petrol – doğal gaz hatları döşeneceği zaman ülkemize uğramak zorunda kalmaları gerekiyor.

Bu durumda ekonomik ve siyasi bir önem arz etmektedir. Yüzyıllardır insanların Anadoluda yaşamış ve burası için savaşmalarının nedeni bunların yanında; yaşanabilir bir coğrafyaya sahip olmamız ve su kaynaklarının yeterli miktarda olmasıdır.

Bundan yüzyıllar önce de ipek yolu ve baharat yolları ülkemizdeki güzergahlardan geçiyordu. Bu önemli bir durumdur çünkü ülkemizden geçen her türlü ticari yolculuktan gümrük vergisi alırız. Bu da haliyle ülkemizin ekonomisine zahmetsiz katkı sağlar…


Türkiyenin Jeopolitik Önemi


Türkiyenin Jeopolitik Önemi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.