Consent Preferences Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon | Beyaz Okul

Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon

Ummadığın taş baş yarar atasözü için size bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlatımı güçlendirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek atasözlerine başvururuz.

Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyonu

Hayatımızdaki insan ve diğer varlıkların dış görünümüne bakarak ön yargılı şekilde hareket etmemeliyiz. Bir kişi ya da cisim küçük, kötü, gösterişsiz olabilir. Gerçek değerinin verilmediği tüm varlıklarda karşımıza şaşırtıcı sonuçlar çıkabilecektir. Bir şeye gerçek değeriyle bakmazsak, küçümseyerek varlığını göz ardı edersek bizi yanıltarak üzüleceğimiz sonuçların çıkmasına sebep olabilecektir.

Atalarım bir kişi ya da nesneyi küçümsemememiz için ummadığın taş baş yarar diyerek bu durumu ifade etmişler. Atasözünde bahsedilen taş, küçümsemenin hata olduğu canlı veya cansızları mecazi olarak temsil etmektedir. Baş yarar kısmı da yine mecazi olarak küçümseyenlerin başına gelecek olumsuz durumları ifade etmektedir. Her şeye hak ettiği kadar değer vermeliyiz, küçümseyerek göz ardı etmemeliyiz.

Okuldaki öğrencilerden küçük bir örnek vererek durumu açıklamaya çalışalım. Sınıfta ders notları düşük olan bir kişi diğer arkadaşları tarafından itilir, kakılır, küçük görürlerse çocuk içerleyerek daha fazla ders çalışabilir. Sonucunda hepsinden daha iyi yerlere gelip, diğerleri ona muhtaç olabilirler. Bu durumda ummadıkları insana ihtiyaçları düşeceğinden, beklemedikleri bir şeyle karşılaşacaklar. Başta kötüledikleri insandan yardım istemeye yüzleri olamayacaktır.

Ummadık Taş Baş Yarar

Ummadığın Taş Baş Yarar Ana Fikir

Ummadığın taş baş yarar atasözünün ana fikri; Cansız veya canlı varlıklara küçümseyerek, göz ardı edersek sonuçlarının bizi yanıltabileceğini anlatıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon


Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.