Consent Preferences Ustalık Belgesi Alma Şartları | Beyaz Okul

Ustalık Belgesi Alma Şartları

Ülkemiz, Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde, artık iş yeri açmak, işletmek ya da ortaklık kurmak için ustalık belgesi şartını koymuştur. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda bu durum genel bir çerçeveye oturtulmuş ve tüm tanımlamalar yapılmıştır. İş yeri açmak için gereken bu belgeyi açmak içinse bazı şartlara haiz olmak gerekir. Öncelikle 18 yaşını geçmiş olmanız, bir eğitim kursunu tamamlamış olmanız ve söz konusu eğitim sonrasında yapılan sınavdan geçer not almanız gerekir.

Çıraklık ve kalfalık için yaş sınırı olmamasına rağmen ustalık için 18 yaşını doldurmuş olmak, ustalık eğitimine katılıp yönetmelikçe belirlenen saat süresince eğitimlere devam etmek, sağlık ve fiziksel açıdan herhangi bir sorun yaşamamış olmak ve de en az ilk okul mezunu olmak gerekir.

Bu durumlara sahipseniz, okul diplomanızın aslını ve fotokopisini, nüfus cüzdanınızın aslını ve fotokopisini ve 4 tane vesikalık fotoğrafınızı da alarak, ilçe halk eğitim merkezlerine giderek eğitim başvurusunu yapmanız gerekiyor. Ardından, sınav tarihlerinde sınavınıza girerek geçerli notu almanız gerekiyor.


Ustalık Belgesi Alma Şartları


Ustalık Belgesi Alma Şartları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.