Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır İle İlgili Kompozisyon

Bu atasözünün ana düşüncesi insanı çevresindeki bireylerin nasıl etkilediğini göstermektir.Üzüm üzüme baka baka kararır demek kişiyi arkadaşları ve çevresinin yaptıkları ettikleriyle karakteri oluşur demektir. Yani kısaca alimin yanında duran alim; zalimlerin yanında duran zalim olması kaçınılmazdır.

Ergenlik döneminde kötü alışkanlıkların arkadaş çevrelerinden edinildiğini hepimiz biliriz. Sigara, alkol, küfür vs kötü alışkanlıklar akran özentiliği sonucunda daha fazla oluşuyor.

Üzüm üzüme baka baka kararır adlı atasözünde insanın dostlarına dikkat etmesi gerektiği anlamı da çıkarılabilir. Zaten halk arasında bu söz tam da bu anlattığım durumlar için kullanılır. Bu nedenle arkadaşlarımızı ve dostlarımızı seçerken dikkatli davranmalıyız.

Unutmayın… Taviz her zaman yeni bir tavizi doğurur. Yani bundan bir şey olmaz, şu kadarcıktan bir şey olmaz diye diye insanın sonunda yoldan çıkması normaldir.

Yine bu konuda her zaman söylenen bir örnek olay vardır, ve her zaman da belirtirim. Söz gelimi hırsız bir toplumda doğan bir çocuk hırsızlığın ayıp olduğunu hiç düşünür mü dersiniz?

Yanıtları alalım bakalım kim doğru bilecek…


Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır İle İlgili Kompozisyon


Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.