Üzümünü Ye Bağını Sorma Kompozisyon

Üzümünü ye bağını sorma atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi oldukça önemlidir.  Bir konuda sıkıştığımızda anlatımı güçlendirmek ve içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlatabilmek için atasözlerine başvururuz.

Üzümünü Ye Bağını Sorma

Hayatımızda pek çok fırsatla karşılaşırız. Karşılaştığımız fırsatları doğru yerde ve doğru zamanda yakalayamazsak elimizden kaçırabiliriz. Bazı şeylerin değerlendirmesini yaparken fırsatın kaçıp kaçmayacağına çok dikkat ederek hareket edilirse bizim için sonuçlar daha iyi olabilir. Gelen fırsatın nereden ve nasıl geldiğinden önce fırsatı değerlendirip, daha sonra diğer konulara bakmakta fayda vardır.

Atalarımız karşımıza çıkan fırsatları değerlendirme hususunda üzümünü ye bağını sorma şeklinde söz kullanmışlardır. Mecazi bir anlam içeren atasözünde üzüm kelimesiyle ifade edilen, karşımıza çıkan fırsat veya nimetleri ifade etmektedir. Bağını sonra sor derken yine mecazi olarak karşılaştığımız fırsat veya nimetin kaynağını kast etmişlerdir. Sözün tamamına baktığımızda fırsatı, kaynağını araştırmadan önce yakalamamız gerektiğinden bahsedilmiştir.

Basit bir örnekle açıklayalım. Bir arkadaşımız bize uygun bir firmadaki açık pozisyonu haber etmiş olsun. Biz gidip firmayla konuşup işe alınmak yerine, bu iş haberini nereden bulduğunu sorgulamakla vakit kaybederiz.  Belki de biz gidene kadar bir başkası işe girer ve boşuna oraya kadar gittiğimiz gibi yine işsiz kalmaya devam ederiz.

Üzümünü Ye Bağını Sorma Ana Fikir

Üzümü ye bağını sorma atasözünün ana fikri; Önümüze  çıkan fırsatları değerlendirirken, fırsatın nereden geldiğini sonradan sorgulamaktır.

Atasözü nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Üzümünü Ye Bağını Sorma Kompozisyon


Üzümünü Ye Bağını Sorma Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.